60 lat Koła Pszczelarzy w Krzyżanowicach
Rocznicę 60-lecia obchodzi Koło Pszczelarzy w Krzyżanowicach, które powstało w 1954 roku. Z tej okazji zrzeszeni w kole otrzymali pamiątkowe grawertony oraz listy gratulacyjne od dyrektora Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie Grzegorza Boskiego, od dyrektora Agencji Rynku Rolnego w Katowicach Tomasza Żabińskiego oraz starosty powiatu raciborskiego Adama Hajduka. W ten sposób gratulowali i dziękowali pszczelarzom za lata pracy i wysiłek włożony w rozwój gospodarki pasiecznej na terenie gminy Krzyżanowice.
Początkowo siedzibą Koła Pszczelarzy był Tworków, którego mieszkaniec Gerard Gittler zainicjował jego powstanie. Zrzeszyło się w nim 40 pszczelarzy z okolicznych wiosek: Bieńkowic, Bolesławia, Tworkowa, Owsiszcz, Nowej Wioski, Krzyżanowic, Roszkowa, Zabełkowa, Rudyszwałdu i Chałupek. W obrębie działalności koła żyło wówczas 300 rodzin pszczelich. Z inicjatywy pszczelarzy posadzono 185 drzew lipowych przy drodze Tworków – Krzyżanowice. Kilka lip rośnie tam do dziś.
W latach 60. Koło Pszczelarzy w Tworkowie zostało włączone do Rejonowego Koła Pszczelarzy Racibórz, które z kolei w 1976 r. podzielono na koła wiejskie, podległe terytorialnie gminom. W ten sposób powstało Gminne Koło Pszczelarzy Krzyżanowice. Prezesem wybrano Henryka Pietrasza, który nadal pełni tę funkcję. Obecnie oprócz prezesa w skład zarządu wchodzą: Konrad Hanczuch, Franciszek Wystryk, Konrad Kozubek, Marcin Kuschnik, Zygfryd Kania. Tytuły mistrza pszczelarzy mają Andrzej Affa, Blasius Hanczuch, Konrad Hanczuch i Marcin Kuschnik.
W 1998 r. koło otrzymało Złotą Odznakę w uznaniu szczególnych zasług na rzecz zapewnienia godnych warunków życia i pracy środowisk pszczelarskich, w tym rozwoju pszczelarstwa i ochrony środowiska naturalnego.
Pszczelarze są bardzo oddani swojej pracy w pasiekach. Pszczół nie sposób nie doceniać i podziwiać. Są one bowiem nieodłączną częścią ekosystemu. Niestety, działalność człowieka spowodowała bardzo niekorzystne zmiany w środowisku naturalnym. Skutek między innymi jest taki, że istnienie pszczół jest zagrożone. Pszczelarze wiedzą to najlepiej i dlatego z wielką starannością rozwijają swoją wiedzę i umiejętności, by stanąć na straży dobra i bezpieczeństwa pszczół. Z pewnością zrzeszanie się pozwala łatwiej osiągać zamierzone cele.
Elżbieta Antonin