Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 5 Data wydania: 17.02.15
Czytaj e-gazetę

O jeden szczebel za wysoko

Trudno sobie wyobrazić, że nieodzowny w każdym gospodarstwie przedmiot, którym jest drabina – z pozoru niegroźne dwie podłużnice i zaledwie kilka szczebli – może być przyczyną wielu poważnych wypadków.

Upadki stanowią około 50% wszystkich zdarzeń wypadkowych zgłaszanych do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Niektóre z tych zdarzeń dotyczą upadków z wysokości, m.in. z drabin. Powodują one urazy głowy, kręgosłupa, wstrząśnienia mózgu i złamania kończyn.

Wchodzenia i schodzenia na różne wysokości wymagają niemal wszystkie prace w gospodarstwie, a wśród nich:

• obsługa ciągników, kombajnów

• obsługa agregatów

• prace na rusztowaniach

• prace remontowo-budowlane

• prace wyładunkowe i załadunkowe na przyczepach

• ale także znoszenie paszy w wiadrze, worku z magazynów zbożowych lub strychów.

Jak zatem zabezpieczyć się przed upadkiem z drabiny?

1. Należy sprawdzić czy używana w gospodarstwie drabina jest wykonana z mocnych podłużnic, w które wpuszczone są szczeble, czy jest odpowiednio długa.

2. Drabina nie powinna przechylać się na boki lub do tyłu, dlatego można zaopatrzyć ją w haki zaczepowe.

3. Należy zawsze stawiać drabinę na równym, stabilnym podłożu. W zależności od podłoża, na którym będziemy jej używać, warto dodatkowo zabezpieczyć końcówki podłużnic w gumowe lub ostre zakończenia, albo stosować drabiny ze stabilizatorem poprzecznym.

4. Segmenty drabin rozstawnych powinny być zaopatrzone w taśmy, pasy lub łańcuszki  zabezpieczające przed rozsunięciem się.

5. Prawidłowy kąt ustawienia drabiny powinien wynosić 65 – 75 stopni.

6. Drabina powinna wystawać co najmniej 75 cm ponad powierzchnię, na którą chce się wejść.

7. W przypadku transportu materiałów wysoko załadowanych należy wyposażyć przyczepy w drabinę, której długość będzie odpowiednia do wysokości przewidywanego ładunku.

8. Zawsze należy schodzić i wchodzić przodem do drabiny.

9. Wychodząc z ciągnika lub innej maszyny rolniczej należy korzystać z drabinki zamontowanej przez producenta i schodzić z niej twarzą do szczebli.

Agnieszka Plaskacz