KRUS odpowiada na pytania czytelników e-mail: agro@nowiny.pl
Odpowiada: Krystyna Nowak kierownik raciborskiej placówki
Obecnie mam 55 lat (urodziłem się w 1960 r.), opłacam składki w KRUS od 1980 r. ponieważ wtedy otrzymałem gospodarstwo od moich rodziców. Czy mogę uzyskać prawo do emerytury rolniczej przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, czyli przed 67. rokiem życia?
Od 1 stycznia 2013 r. weszły w życie przepisy dotyczące wprowadzenia nowego świadczenia – częściowej emerytury rolniczej dla rolników (domowników), którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego.
O częściową emeryturę rolniczą mogą ubiegać się kobiety, które osiągnęły wiek 62 lat i podlegały rolniczemu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 35 lat oraz mężczyźni, którzy osiągnęli wiek 65 lat i podlegali rolniczemu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres wynoszący co najmniej 40 lat.
Świadczenie to przysługuje w wysokości 50% kwoty emerytury rolniczej ustalonej na ogólnych warunkach.
Rolnik, który będzie chciał ubiegać się o emeryturę częściową nie musi wyzbywać się gospodarstwa rolnego. Prowadzenie działalności rolniczej lub osiąganie przychodów z tytułu działalności pozarolniczej podlegającej ubezpieczeniu społecznemu (np. z tytułu zatrudnienia) nie spowoduje zmniejszenia wysokości tej emerytury.
Po osiągnięciu wieku emerytalnego KRUS przyzna z urzędu emeryturę rolniczą.
Emerytura częściowa jest dostępna dla mężczyzna już od 2013 r. (dotyczy mężczyzna urodzonych po 1947 r.), natomiast dla kobiet będzie dostępna od 2021 r. (dotyczy kobiet urodzonych po 1958 r.).