Sołtysi naszych powiatów
Sołtysi naszych powiatów
Jan Flut, powiat raciborski, sołtys Nędzy
Z zawodu górnik elektryk, żona Krystyna, mają troje dzieci i pięcioro wnucząt, którym lubi poświęcać czas. Zajmuje się też hodowlą gołębi. Trzecią kadencję jest radnym gminy Nędza, a czwartą kadencję sołtysem Babic. W 2014 r. otrzymał od ministra rolnictwa, Marka Sawickiego, odznaczenie „Zasłużony dla Rolnictwa”.
W sołectwie mamy zrobione prawie wszystko, za wyjątkiem wjazdu od ul. Rudzkiej na ul. Arki Bożka, który należałoby poszerzyć. Ponieważ roboty można byłoby wykonać tam dopiero w grudniu, dlatego środki z funduszu sołeckiego na ten cel, przeznaczyliśmy na prace w remizie strażackiej, gdzie prowadzony jest kapitalny remont. Udało się nam też zrobić drogę na ul. Wiejskiej, prowadzącą przez całe Babice, a w tej kadencji zamierzamy wykonać dwie jej odnogi o długości 200 – 300 m. Koło Wędkarskie Babiczok zagospodarowało stawy rybne, a także zrobiona jest droga do rezerwatu Łężczok. Chcielibyśmy również chodnik łączący Babice z Nędzą i oświetlenie. Chodzą tamtędy dzieci do szkoły i muszą przejść 1,5 km jezdnią asfaltową. Gmina nie może podjąć się tych prac, ponieważ jest to droga wojewódzka, a wystarczyłyby tam nawet trzy lampy.
Małgorzata Sobota, powiat kędzierzyńsko-kozielski, sołtys Ciężkowic
Prowadziła z mężem 20-hektarowe gospodarstwo, mają dwóch synów i wnusię Viktorię. Przedsiębiorcza, od zawsze lubiła się angażować i pracować na rzecz swojego sołectwa. Sołtysem jest już 28 lat.
Cieszy nas, że mamy fundusz sołecki. Zrobiliśmy plac zabaw, świetlicę – najpierw z pieniędzy pozyskanych ze sponsoringu, a potem można było ją wyposażyć z funduszu sołeckiego. Co roku sadzimy kwiaty wzdłuż drogi. Organizujemy co kilka lat dożynki, wykonujemy wraz z mieszkańcami korony dożynkowe. Mamy jeszcze do wyremontowania kapliczkę św. Nepomucena. Chcielibyśmy także wyremontować mały budyneczek znajdujący się przy placu zabaw i przeznaczyć go na sprzęty sołeckie: namiot, ławki, stoły, kosiarki. W ostatnim czasie gmina wsparła nas i zrobiliśmy chodnik przy ul. Szkolnej, z funduszu sołeckiego „połataliśmy” największe dziury w drodze na ul. Polnej. Część pieniędzy przeznaczyliśmy też na wykonanie nowego asfaltu na drodze transportu rolnego.
Marek Gorczyca, powiat głubczycki, sołtys Bogdanowic
Pracuje w szkole jako konserwator, wcześniej prowadził gospodarstwo rolne. Żonaty, ma troje dzieci i jednego wnuka. Posiada liczne zainteresowania, jest amatorem pszczelarzem i amatorem rzeźbiarzem, wykonał rzeźbę Matki Bożej z Monasterzysk do miejscowej kapliczki. Sołtysuje czwartą kadencje, jest jednym z najstarszych stażem sołtysów w gminie.
Nasza wioska jest bardzo prężna, działają rozmaite organizacje: oprócz Rady Sołeckiej, jest KGW, LZS, OSP. Wielkim wyzwaniem była przebudowa centrum wsi, którą zapoczątkowali moi poprzednicy. Wsparciem była współpraca z firmą „Galmet”, która pomogła finansowo w tym przedsięwzięciu, ale również w przebudowie stadionu, na miarę trzeciej ligi. Mamy też dwie świetlice wiejskie. Ponieważ wielu ludzi pochodzi z Kresów, wspólnie z Towarzystwem Kresów Południowo-Wschodnich w Głubczycach, od pięciu lat z wielką pasją organizujemy Dzień Kultury Kresowej. W planach przyszłego roku są dożynki gminne, a także chcemy zmienić elewację dużej świetlicy oraz zbudować drogę na ul. Bocznej.