Wsparcie dla producentów mleka i wieprzowiny
Swym rozporządzeniem komisja UE ustanowiła tymczasową nadzwyczajną pomoc dla rolników w dwóch sektorach hodowlanych, dla producentów mleka i producentów wieprzowiny. Polska otrzyma na ten cel prawie 29 mln euro.
21 grudnia powstał projekt rozporządzenia Rady Ministrów, a jego realizacja spoczęła na Agencji Rynku Rolnego. Tam też złożone zostaną wnioski osób, które o tę pomoc będą się ubiegać. Jak zapewniła Elżbieta Antonin, specjaliści Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Raciborzu będą pomagać rolnikom w przygotowaniu takich wniosków.
Wsparcie na trzodę chlewną zostanie udzielone rolnikom, którzy na 30 września ub.r. mieli zarejestrowanych nie więcej niż 2000 świń, co jest ustalane na podstawie danych zawartych w rejestrze zwierząt gospodarskich oznakowanych i siedzib stad tych zwierząt. Ponadto od 1 października do 31 grudnia ub.r., rolnik sprzedał co najmniej pięć świń, ale nie więcej niż 2000 świń objętych kodem CN 0103 92 19 (tucznik – sztuka powyżej 50 kg) lub loch objętych kodem CN 0103 92 11 (165 kg) o numerze identyfikacyjnym, który jest numerem siedziby stada. Nie więcej jednak niż liczba świń o tym numerze identyfikacyjnym poddanych ubojowi w rzeźni od 1 października 2015 r. do 7 stycznia 2016 r.
Kwota przyznana Polsce zostanie podzielona po połowie na pomoc dla producentów mleka i wieprzowiny.
Stawki wsparcia przysługujące np. do jednej świni wyliczone zostaną poprzez podzielenie kwoty przypadającej na sektor wieprzowiny przez sumę wszystkich świń, do których przysługuje pomoc. Wypłacona zostanie dopiero po zarejestrowaniu wszystkich wniosków, wówczas też będzie wiadomo, ile pieniędzy może otrzymać rolnik. Początkowo szacowano, że będzie to nie więcej niż 70 zł za sztukę. Ponieważ zainteresowanie programem rośnie, kwota ta zmalała i już planuje się nie więcej niż 40 zł za sztukę.
W przypadku producentów mleka, wsparcie może otrzymać rolnik, który w roku kwotowym 2014-2015 wprowadził do obrotu mleko w ilości nie mniejszej niż 15 000 kg, jednak nie większej niż 300 000 kg. W dniu złożenia wniosku o udzielenie wsparcia posiadał co najmniej trzy krowy typu użytkowego (mleczny lub kombinowany), w wieku przekraczającym 24 miesiące, zgłoszone do rejestru zwierząt gospodarskich oznakowanych i siedzib stad tych zwierząt. W Agencji Rynku Rolnego wyszacowano, że stawka pomocy do jednego kilograma mleka wyniesie ok. 1,4 grosza.
Analogicznie do produkcji wieprzowiny, na podstawie wniosków złożonych przez producentów mleka ustalona zostanie liczba kilogramów mleka kwalifikujących się do wsparcia. Następnie kwota przypadająca na sektor mleka zostanie podzielona przez sumę kilogramów mleka, do których będzie przysługiwała pomoc.
Rolnicy oprócz wniosków o udzielenie wsparcia, muszą złożyć w ARR oświadczenie o liczbie posiadanych świń na 30 września 2015 r. lub o liczbie krów typu użytkowego, w wieku przekraczającym 24 miesiące. Powinni też przedłożyć faktury lub inne dowody sprzedaży w okresie od 1 października do 31 grudnia 2015 r.