Specjalista radzi: Chrońmy się przed zatruciem tlenkiem węgla
Radzi: Agnieszka Plaskacz, zastępca kierownika Placówki Terenowej KRUS w Raciborzu.
Placówka Terenowa KRUS w Raciborzu w porozumieniu z Państwową Strażą Pożarną w Raciborzu, Ochotniczą Strażą Pożarną w Tworkowie i Pietrowicach Wielkich oraz Powiatowym Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Raciborzu podjęła akcję mającą na celu zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa śmiertelnych zatruć czadem.
W tym celu podczas trwających na przełomie stycznia i lutego br. szkoleń związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy w rolnictwie, strażacy przybliżali rolnikom wiedzę z zakresu ochrony przeciwpożarowej w gospodarstwach rolnych, tłumaczyli co to jest tlenek węgla, jakie są jego właściwości, jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla, jak ratować zaczadzonego i co zrobić, by być bezpiecznym.
Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw (drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty) przy braku odpowiedniej ilości tlenu w powietrzu i dopływu świeżego powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie; w przypadku zużycia lub złej regulacji palnika gazowego, przedwczesnego zamknięcia paleniska, zapchania lub uszkodzenia przewodu kominowego, niedrożności kanałów wentylacyjnych. Tlenek węgla jest gazem silnie trującym, bezbarwnym, niewyczuwalnym zmysłami człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku), łatwo miesza się z powietrzem i w nim rozprzestrzenia. Do organizmu człowieka dostaje się przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwioobiegu, co w konsekwencji może spowodować nieodwracalne uszkodzenie mózgu i narządów wewnętrznych.
Duża ilość tlenku węgla w powietrzu powoduje osłabienie, znużenie i zaburzenia świadomości i orientacji. Objawami zatrucia są również: ból głowy, senność, trudności w oddychaniu, zaburzenia rytmu serca, problemy z oddychaniem. Człowiek staje się bierny, nie podejmuje żadnych czynności, w efekcie traci przytomność i umiera.
W przypadku podejrzenia występowania czadu, należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, a osobę zaczadzoną jak najszybciej wynieść na świeże powietrze, rozluźnić ubranie i niezwłocznie wezwać służby ratownicze. Jeśli poszkodowany nie oddycha, należy przystąpić do sztucznego oddychania i masażu serca.
Zatruciom można zapobiec, zapewniając prawidłową wentylację pomieszczeń, w których występuje spalanie. Służy temu systematyczne dokonywanie przeglądów instalacji wentylacyjnej i przewodów kominowych, utrzymywanie drożności kratek wentylacyjnych i otworów nawiewowych, częste wietrzenie pomieszczeń, gdzie odbywa się spalanie oraz umożliwienie swobodnego odpływu spalin. Warto też pamiętać o okresowych kontrolach stanu urządzeń grzewczych, instalacji wentylacyjnej i kominów. Czynności te powinni wykonywać uprawnieni fachowcy. Wskazane jest również zainstalowanie czujki tlenku węgla. To niedrogie i proste w obsłudze urządzenie ostrzega o zagrożeniu, ratując życie.
Po zakończeniu szkoleń w celu utrwalenia wiedzy na temat BHP w rolnictwie i ochrony ppoż. w gospodarstwach rolnych raciborska placówka KRUS zorganizowała konkursy dla rolników pn. „Rolnik wiedzę ma i o BHP dba”, w których głównymi nagrodami były ufundowane przez KRUS czujniki tlenku czadu.
Jednocześnie informujemy, że ze względów bezpieczeństwa na możliwość szybkiego reagowania i gaszenia pożaru we wczesnej jego fazie warto wyposażyć punkt przeciwpożarowy w gospodarstwie w:
• instrukcję ppoż.,
• łopatę,
• bosak podręczny,
• gaśnicę proszkową 6 kg ABC,
• gaśnicę śniegową 5 kg BC,
• topór ppoż.,
• koc gaśniczy,
• pojemnik z piaskiem ok. 150 kg,
• pojemnik z wodą ok 200 l lub do stęp do hydrantu,
• wiadro.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami ciągnik rolniczy powinien być wyposażony w jedną gaśnicę proszkową min. 2 kg i apteczkę pierwszej pomocy oraz trójkąt ostrzegawczy, a kombajn w dwie gaśnice: proszkową przeznaczoną do gaszenia źródła ognia w instalacji elektrycznej i silnika (GP-6 ABC) o wadze min. 6 kg i pianową przeznaczoną do gaszenia pozostałych mechanizmów kombajnu oraz apteczkę pierwszej pomocy.