Poważne zmiany na rynku obrotu ziemią rolną
Niecały miesiąc pozostał na zakup i sprzedaż gruntów rolnych na dotychczasowych warunkach, albowiem od 30 kwietnia nowe zasady regulować będzie ustawa „O wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw”.
Zgodnie z nią właściciel gruntu rolnego, nie sprzeda go już osobie niezwiązanej z rolnictwem. Ziemię rolną będzie mógł kupić tylko rolnik indywidualny, który:
• musi być właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych. Łączna powierzchnia użytków rolnych nie może przekraczać 300 ha;
• musi posiadać kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej pięć lat mieszkać w gminie, w której znajduje się jedna nieruchomość wchodząca w skład gospodarstwa rolnego;
• musi osobiście prowadzić to gospodarstwo.
Grunt będzie można sprzedać firmie lub osobie, która nie jest rolnikiem indywidualnym, tylko za zgodą Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR). Zbywający powinien też wykazać, że nie było potencjalnych kupców wśród rolników.
Nabywając nieruchomość rolną nie będzie można jej sprzedać przez dziesięć lat, chyba że zezwoli na to sąd. W przypadku sprzedaży bez zgody sądu, transakcja zostanie uznana za nieważną, a grunt przejmie ANR, wypłacając rolnikowi równowartość pieniężną tej ziemi. Bez przeszkód natomiast ziemię od rolnika mogą zakupić jednostki samorządu terytorialnego, Skarb Państwa oraz krewni (tj. zstępni, wstępni, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa, małżonkowie). W tym wypadku będzie można przenieść własność nieruchomości rolnej w drodze umowy darowizny, dożywocia lub poprzez sprzedaż.
Spod działania nowych przepisów wyłączony został Kościół, który nie będzie podlegać ograniczeniom w obrocie nieruchomościami rolnymi. Ustawa ogranicza też wielkość gospodarstwa rolnego, które nie będzie mogło przekraczać 300 ha, a obecnie jest to 500 ha.
(Źródło rp.pl)