Agrotronika nową specjalnością szkoły w Komornie
W Zespole Szkół w Komornie młodzież będzie mogła kształcić się w poszerzonym kierunku - technika mechanizacji rolnictwa i agrotroniki. O nowej specjalności mówi wykładowca przyszłego Technikum Mechanizacji Rolnictwa i Agrotroniki, Janusz Wojtuś.
Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z pracodawcami przygotowało podstawę programową kształcenia w zawodzie: technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki. Pozwala to również szkole rolniczej w Komornie na rozpoczęcie kształcenia w tym zawodzie już w roku szkolnym 2016/2017. Na wniosek Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniono nazwę zawodu z technik mechanizacji rolnictwa na technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, a tym samym dotychczasowe kwalifikacje: użytkowanie pojazdów, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie oraz obsługa techniczna oraz naprawa pojazdów, maszyn i urządzeń stosowanych w rolnictwie, dodatkowo uzupełnione zostały o eksploatację systemów mechatronicznych w rolnictwie.
Nauka w technikum, dla absolwentów szkół gimnazjalnych potrwa, jak dotychczas cztery lata. Zajęcia edukacyjne realizowane będą w zakresie kształcenia ogólnego, kształcenia zawodowego w formie teoretycznej i praktycznej, dając odpowiednie przygotowanie zawodowe, umożliwiające bezpośrednio po szkole podjęcie pracy zawodowej w branży rolniczej lub studiów na wyższej uczelni.
Uczniowie mogą korzystać z zajęć praktycznych, które odbywają się w pracowniach specjalistycznych, warsztatach szkolnych, placówkach kształcenia ustawicznego, placówkach kształcenia praktycznego oraz podmiotach stanowiących potencjalne miejsce zatrudnienia absolwentów szkół kształcących się w branży rolniczej. Szkoła organizuje praktyki zawodowe, które zapewniają rzeczywiste warunki pracy właściwe dla nauczanego zawodu w wymiarze czterech tygodni (160 godzin) w całym cyklu nauczania.
Dzięki wprowadzonej zmianie, absolwenci szkół kształcących w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki będą przygotowani m.in. do kompleksowego posługiwania się nowoczesnym sprzętem rolniczym, również w branży zajmującej się obrotem pojazdami, maszynami i urządzeniami rolniczymi, a co za tym idzie posiądą wiedzę i umiejętności wymagane na współczesnym rynku pracy. Kończąc więc szkołę, młodzi ludzie zostaną przygotowani m.in. do użytkowania, obsługi i oceny stanu technicznego pojazdów, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w produkcji rolniczej; prowadzenia pojazdów samochodowych i ciągników rolniczych; organizowania prac związanych z konserwacją i naprawą środków technicznych stosowanych w rolnictwie oraz obsługiwania urządzeń, systemów elektronicznych oraz nawigacji satelitarnej stosowanych w pojazdach, maszynach i urządzeniach rolniczych.
Ważnym elementem kształcenia jest również język obcy ukierunkowany zawodowo. W ramach programu nauczania uczniowie realizują naukę jazdy samochodem i ciągnikiem, zdobywając prawo jazdy kategorii B, T. Uzyskany w szkole w Komornie dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe jest honorowany przez kraje Unii Europejskiej.