Sołtysi naszych wsi
Sołtysi naszych wsi.
Gizela Górecka, powiat raciborski. Sołtys Rudy Kozielskiej, gmina Kuźnia Raciborska
Mężatka, mąż emerytowany górnik, ma syna i dwie wnuczki. Na co dzień poświęcając się rodzinie i obowiązkom sołtysa. Wcześniej wolne chwile spędzała na pielęgnowaniu ogrodu.
– Sołtysem jestem pierwszą kadencję. Zaczynałam od tworzenia regulaminów rady sołeckiej. W sołectwie zbieramy środki na cele kultu religijnego, przeznaczane m.in. na wiejską kaplicę. Cyklicznie organizujemy odpust z orkiestrą z okazji św. Urbana, połączony z mszą polową i procesją. Mój poprzednik zainicjował tradycję lipcowych spotkań seniorów. W tym roku taka biesiad odbędzie się 2 lipca. Odwiedzamy jubilatów, którzy ukończyli 80 i 85 lat. Porządkujemy wieś w ramach akcji „Sprzątanie świata” i „Dzień Ziemi”. Zorganizowaliśmy akcję krwiodawstwa. Z funduszu sołeckiego kupiliśmy kostkę, którą wyłożyliśmy wiatę. Dobrze układa się współpraca z radą sołecką i OSP. Założyliśmy Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Rudy Kozielskiej, naszym symbolem jest koziołek. Otrzymaliśmy mały grant na grę terenową „W poszukiwaniu koziołka”, która odbędzie się 16 lipca. Nowym pomysłem jest I Rodzinny Bal Przebierańców dla dzieci i rodziców. W ub.r., w ramach akcji lato odbył się wyjazd do wrocławskiego Afrykarium, a w tym roku planujemy wycieczkę do „Dream Parku” w Ochabach. Za dwa lata chcemy zorganizować uroczystość z okazji 760-lecia wsi, a wcześniej wydać historię Rudy Kozielskiej. 4 września organizujemy dożynki gminne.
Wioletta Linczewska, powiat głubczycki. Sołtys Babic, gmina Baborów
Jest pracownikiem administracyjno-biurowym w firmie zajmującej się skupem złomu, demontażem pojazdów i przetwarzania AGD. Z wykształcenia technik administracyjny, co pomaga jej w sprawach sołeckich. Mieszka z rodzicami i rodzeństwem. Kandydowała na radną.
– Sołtysem jestem drugą kadencję, uwielbiam spędzać czas z ludźmi, co roku organizujemy Dzień Dziecka, bal karnawałowy, andrzejki dla dzieci i dorosłych i na zmianę z klubem sportowym sylwestry. W tamtym roku były u nas dożynki gminne, przy tej okazji strażacy OSP wyremontowali remizę, zrobiliśmy też parking na drodze przy świetlicy. W organizację dożynek włączyli się wszyscy mieszkańcy, przyozdabiając domy nawet te opuszczone. Wspiera mnie młoda rada sołecka. Z funduszu sołeckiego oraz środków strażackich udało się zakupić wóz strażacki iveco. Doposażyliśmy też świetlicę, w porozumieniu z urzędem miejskim wyremontowaliśmy tam kuchnię oraz korytarz, mniejszą z dwóch sal i pomieszczenie myjni naczyń. Planujemy, w ramach współpracy z LGD, wyremontować naszą świetlicę od zewnątrz. Wcześniej, ze środków gminnych osuszono budynek i wymieniono szambo. Zamierzamy zagospodarować piętro świetlicy, po przedszkolu, gdzie dziś sportowcy stworzyli zaplecze szatni. Chcemy też zrobić muzeum Kresów Wschodnich, ponieważ co roku odbywają się u nas uroczystość upamiętniające zbrodnie w Majdanie Pieniackim i Hucie Pieniackiej. Mamy stronę internetową sołectwa.
Joachim Meinhard, powiat kędzierzyńsko-kozielski. Sołectwo Kózki, gmina Pawłowiczki
Pracuje zawodowo, żona Natalia wspiera go w sprawach sołeckich, córka studiuje germanistykę w Opolu. Interesuje się polityką, sportem – boksem, lubi jeździć rowerem oraz pływać. Sołtysem jest trzecią kadencję.
– Wyremontowaliśmy budynek byłej szkoły, który pełni dziś funkcję świetlicy. Pokryto jej dach papą, w miejsce pieców kaflowych zamontowano piece kominkowe, zakupione przez urząd gminy, a także wykonano nowe oświetlenie, założono piorunochron, wymalowano budynek, położono kostkę brukową w jego obejściu. Zrobione zostały także drogi polne. Na drodze w sołectwie, w połowie położony został dywanik asfaltowy, który dokończyć trzeba w najbliższym czasie. Nowy dywanik asfaltowy wykonano również na drodze z Kózek do Naczęsławic. Zrobiliśmy plac zabaw, który dziś znów wymaga remontu. W tamtym roku z funduszu sołeckiego pomalowana został jedna ze ścian frontowych budynku świetlicy. W tym roku zaplanowano malowanie dwóch bocznych, a w kolejnym roku ostatnią ze ścian. Mamy też zabytek przyrody, ok. 350-letnią lipę, która jest atrakcją Kózek. Organizujemy zebrania wiejskie, Dzień Kobiet oraz dożynki wiejskie. W tym roku w Kózkach obchodzić będziemy 150-lecie kościoła. Uroczystości z tej okazji przygotowuje rada parafialna. Bardzo dobrze układa się współpraca z wójtem.