KRUS odpowiada na pytania czytelników, e-mail: agro@nowiny.pl
Krystyna Nowak kierownik raciborskiej placówki.
Komu przysługuje częściowa emerytura rolnicza?
O emeryturę częściową mogą ubiegać się ubezpieczeni (rolnicy, domownicy), tj.:
– kobiety, które osiągnęły 62 lata i mają co najmniej 35-letni okres podlegania rolniczemu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu;
– mężczyźni, którzy osiągnęli 65 lat i posiadają co najmniej 40–letni okres podlegania rolniczemu ubezpieczeniu emerytalno–rentowemu.
Wysokość częściowej emerytury rolniczej wynosi 50 proc. kwoty emerytury rolniczej ustalonej na ogólnych zasadach i nie podlega podwyższeniu do kwoty emerytury podstawowej.
Wysokość tego świadczenia nie będzie zmniejszana, mimo że emeryt będzie prowadził działalność rolniczą. Emerytura częściowa nie będzie również zmniejszana ani zawieszana, gdy emeryt będzie osiągał przychody z tytułu działalności pozarolniczej podlegającej ubezpieczeniu społecznemu, np. gdy będzie zatrudniony.
Przy częściowej emeryturze rolniczej są wypłacane wszystkie dodatki przyznawane na podstawie odrębnych przepisów emerytom, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny.
Z chwilą osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego przez osobę uprawnioną, częściowa emerytura rolnicza zostanie z urzędu zamieniona na emeryturę rolniczą i wówczas część uzupełniająca emerytury rolniczej może ulec zawieszeniu, jeżeli emeryt nie zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej.
Pobieranie częściowej emerytury rolniczej nie wpłynie na wysokość emerytury rolniczej.
Emerytura częściowa będzie dostępna dla kobiet – od 2021 r. (urodzonych po 1958 r.) oraz jest już dostępna dla mężczyzn od 2013 r. (urodzonych po 1947 r.).
Kto może się starać o okresową emeryturę rolniczą?
Osobom, którym upłynął okres, na jaki została im przyznana renta strukturalna przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a które nie osiągnęły jeszcze powszechnego wieku emerytalnego, przysługuje okresowa emerytura rolnicza do dnia osiągnięcia tego wieku.
Emerytura okresowa przysługuje w wysokości emerytury podstawowej (tj. najniższej emerytury pracowniczej – 882,56 zł, od 1 marca 2016 r.) – bez względu na posiadany okres ubezpieczenia emerytalno–rentowego.
Okresowa emerytura rolnicza podlega zawieszeniu (w odpowiedniej części), jeżeli emeryt nie zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej w rozumieniu ustawy oraz zmniejszeniu, jeżeli osiągnie przychody z tytułu działalności pozarolniczej podlegającej ubezpieczeniu społecznemu w wysokości powodującej zmniejszenie świadczenia.
Osoba zainteresowana, która utraciła prawo do renty strukturalnej, a która nie osiągnęła wieku emerytalnego, może zwrócić się do Oddziału Regionalnego lub Placówki Terenowej KRUS, z wnioskiem o przyznanie prawa do okresowej emerytury rolniczej. Do wniosku powinna dołączyć kopię decyzji ARiMR przyznającej rentę strukturalną.
Osobie, która utraciła prawo do renty strukturalnej, KRUS wypłaci okresową emeryturę rolniczą nie wcześniej niż od miesiąca, w którym został zgłoszony wniosek o tę emeryturę.
Jeżeli z danych posiadanych przez Kasę wynika, że osoba legitymuje się 25–letnim okresem rolniczego ubezpieczenia emerytalno-rentowego, Kasa z urzędu zamieni okresową emeryturę rolniczą na emeryturę rolniczą. W przeciwnym razie osoba taka powinna zgłosić wniosek o przyznanie emerytury rolniczej.