KRUS odpowiada na pytania czytelników e–mail: agro@nowiny.pl
Odpowiada: Krystyna Nowak kierownik raciborskiej placówki.
Razem z przekazami za IV kwartał otrzymaliśmy list prezesa KRUS dotyczący grupowego ubezpieczenia dzieci. Proszę o wyjaśnienie kogo obejmuje to ubezpieczenie.
Umowa ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków dla członków rodzin rolników – grupowe ubezpieczenie NW, obejmuje członków rodzin rolników, tj. dzieci do ukończenia 16. roku życia, pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym z rodzicami lub opiekunami prawnymi, z których przynajmniej jedno podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie.
Zarząd Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników, Adam Wojciech Sekściński, zawarł 14 października 2016 r. z Sopockim Towarzystwem Ubezpieczeń Ergo Hestia SA umowę grupowego ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków, obejmującą członków rodzin osób ubezpieczonych w KRUS.
W jakim okresie obowiązuje umowa ubezpieczeniowa następstw nieszczęśliwych wypadków dla członków rodzin rolników i kto ją finansuje?
Umowa obowiązuje od 14 października 2016 r. do 13 października 2017 r. Finansuje ją Fundusz Składkowy, dla którego zostanie wystawiona polisa grupowego ubezpieczenia NW.
Gdzie należy zgłaszać szkody?
W przypadku szkody należy poddać się leczeniu i stosować do zaleceń lekarskich mających na celu złagodzenie skutków wypadku. W terminie 3 dni od daty powstania szkody należy powiadomić ubezpieczyciela o wypadku
pod numerami telefonu: 801 107 107; 58 555 5 555 Centrum Alarmowe Assistance – 24h – 22 522 29 90; 22 232 29 90.
W terminie 7 dni od daty zakończenia leczenia należy wypełnić druk zgłoszenia szkody i przesłać wraz z dokumentami niezbędnymi do rozpatrzenia wniosku o wypłatę odszkodowania poprzez formularz zgłoszenia szkody na stronie www.ergohestia.pl lub pocztą na adres STU Ergo Hestia SA z dopiskiem „Biuro Likwidacji Szkód”.
KRUS będzie potwierdzać zaświadczeniami, że w okresie obowiązywania polisy przynajmniej jedno z rodziców lub opiekunów prawnych członka rodziny poszkodowanego w następstwie wypadku, podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie (ubezpieczeniem emerytalno-rentowym oraz ubezpieczeniem wypadkowym, chorobowym i macierzyńskim).
Jaki jest zakres świadczeń przy tej umowie ubezpieczenia?
Zestawienie zakresu świadczeń objętych grupową polisą NW dostępne jest na stronie internetowej www.krus.gov.pl, www.bip.fsusr.gov.pl, w oddziałach i placówkach terenowych KRUS. Obejmuje m.in.: zgon dziecka w wyniku NW (w tym również rozszerzenie o udar mózgu i zawał serca), zgon dziecka w wyniku NW na terenie gospodarstwa rolnego, zgon dziecka w NW komunikacyjnym, zgon rodzica/opiekuna dziecka w wyniku NW (w tym również rozszerzenie o udar mózgu i zawał serca), uszczerbek w wyniku NW, jednorazowe świadczenie w przypadku braku uszczerbku na zdrowiu, jeśli nastąpiło uszkodzenie ciała w wyniku nieszczęśliwego wypadku, które wymagało interwencji lekarskiej w placówce medycznej i przynajmniej jednej wizyty kontrolnej, porażenie prądem lub piorunem, zatrucie nieumyślne środkami chemicznymi, roślinami trującymi, oparzenia i odmrożenia, pokąsanie, ukąszenia, pogryzienia, wstrząśnienie mózgu, pobyt w szpitalu w wyniku NW od trzeciego dnia pobytu, pobyt w szpitalu w chorobie płatne od trzeciego dnia pobytu, koszty leczenia w wyniku NW, koszty leczenia stomatologicznego w wyniku NW, koszty zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, środków pomocniczych, poważne zachorowanie, operacja w wyniku NW.
Komu i na jakich zasadach przysługuje zasiłek chorobowy?
Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu (rolnikowi, jego małżonkowi, domownikowi), który wskutek choroby jest niezdolny do pracy nieprzerwanie co najmniej przez 30 dni, nie dłużej jednak niż przez 180 dni. Jeżeli po wyczerpaniu 180-dniowego okresu zasiłkowego ubezpieczony jest nadal niezdolny do pracy, a w wyniku dalszego leczenia i rehabilitacji rokuje odzyskanie zdolności do pracy, okres zasiłkowy przedłuża się na czas niezbędny do jej przywrócenia, nie dłużej niż o dalsze 360 dni. Osobie, która została objęta ubezpieczeniem wypadkowym, chorobowym i macierzyńskim na wniosek (dobrowolnie), zasiłek chorobowy, z wyjątkiem zasiłku chorobowego z tytułu wypadku przy pracy rolniczej, przysługuje po upływie 12-miesięcznego nieprzerwanego okresu ubezpieczenia.
Kiedy zasiłek chorobowy nie przysługuje?
Zasiłek chorobowy nie przysługuje ubezpieczonemu za okres: pobytu na koszt KRUS w zakładzie opieki zdrowotnej, w celu rehabilitacji; po ustaniu ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego, pobierania przez ubezpieczonego zasiłku macierzyńskiego.
Jaka jest wysokość zasiłku chorobowego i kiedy następuje przedawnienie roszczenia?
Aktualnie zasiłek chorobowy za każdy jeden dzień czasowej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym wynosi 10 zł (kwota ta obowiązuje od 24 czerwca 2009 r.). Prawo do zasiłku chorobowego ulega przedawnieniu po upływie 6 miesięcy od ostatniego dnia okresu, za który przysługuje. Jeśli niezgłoszenie wniosku o zasiłek chorobowy nastąpiło z przyczyn niezależnych od osoby uprawnionej, termin 6 miesięcy liczy się od dnia, w którym ustała przeszkoda uniemożliwiająca zgłoszenie wniosku.
Jakie dokumenty wymagane są do wypłaty zasiłku chorobowego?
Dokumentem stanowiącym podstawę do wypłaty zasiłku chorobowego jest zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby, pobytu w szpitalu, zakładzie opieki zdrowotnej – wystawione przez lekarza, lekarza dentystę, felczera lub starszego felczera. Od 1 stycznia br. dla osób ubezpieczonych zaświadczenia lekarskie o czasowej niezdolności do pracy mogą być wystawione w formie papierowej na formularzu ZUS–ZLA (w okresie przejściowym), w formie elektronicznej – e-ZLA. Jeśli lekarz wystawi zaświadczenie w formie elektronicznej bądź przekaże ubezpieczonemu podpisany i opatrzony pieczątką wydruk tego zaświadczenia – ubezpieczony nie musi składać w Kasie wniosku o przyznanie prawa do zasiłku chorobowego. Zaświadczenie takie automatycznie przekazywane będzie do KRUS. Jeśli lekarz wystawi zaświadczenie w formie papierowej na formularzu ZUS–ZLA ubezpieczony, który chce otrzymać zasiłek chorobowy powinien takie zaświadczenie dostarczyć do KRUS.
Jakie dokumenty wymagane są do wypłaty zasiłku chorobowego w przedłużonym okresie?
Podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego z tytułu czasowej niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 180 dni jest prawomocne orzeczenie wydane przez lekarza rzeczoznawcę Kasy (I instancja) lub komisję lekarską Kasy (II instancja).