Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 24 Data wydania: 07.03.17
Czytaj e-gazetę

Śwince nie wystarczy kolczyk, musi mieć tatuaż

Obecnie na trwających szkoleniach, rolnikom a w szczególności hodowcom trzody chlewnej przypomina się o zmianach w identyfikacji i rejestracji zwierząt, wprowadzonych ustawą obowiązującą od 18 października ub.r. 

Nowe zasady na spotkaniu z hodowcami zarówno w raciborskim „Sokole”, jak i pietrowickim Centrum Społeczno-Kulturalnym, zorganizowanym przez Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego, omówiła lek. wet. Renata Musioł z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Raciborzu.

Rolnicy posiadający zwierzęta gospodarskie również trzodę chlewną już zapewne wiedzą, że numer identyfikacyjny jest numerem siedziby stada, w której zwierzę się urodziło albo przebywało powyżej 30 dni. Hodowca trzody chlewnej musi oznakować należące do niego świnie w 30 dni od ich urodzenia. Dokonuje tego poprzez założenie na lewą małżowinę uszną kolczyka z numerem identyfikacyjnym. Hodowca powinien oznakować świnię kolczykiem przed dniem opuszczenia przez nią siedziby stada, w ciągu 30 dni od momentu urodzenia. Z kolei na rolniku, który kupi warchlaka na tucz, będzie spoczywał obowiązek wytatuowania numeru identyfikacyjnego. W ciągu 7 dni od oznakowania, należy zgłosić to kierownikowi Biura Powiatowego ARiMR, podając liczbę w ten sposób naznaczonych zwierząt.

Gdy kolczyk się zgubi, hodowca musi ponownie oznakować zwierzę duplikatem kolczyka w 7 dni od jego otrzymania. Na właścicielu trzody chlewnej spoczywa też obowiązek zgłoszenia kierownikowi Biura Powiatowego ARiMR w ciągu 7 dni, zmian dotyczących zmniejszenia lub zwiększenia liczebności stada świń, a także uboju zwierzęcia gospodarskiego.

Nowością dla hodowców są spisy roczne zwierząt, które należy dokonać najpóźniej do 31 grudnia, a następnie poinformować o nich w ciau 7 dni ARiMR. Spisy pozwolą wychwycić błędy w przemieszczaniu zwierząt. Ponieważ najwięcej jest przemieszczeń trzody chlewnej, inspektorzy PIW będą prowadzić wzmożone kontrole oraz wyciągać konsekwencje wobec tych rolników, którzy nie dotrzymują terminów.

Poza tym w przypadku uboju gospodarczego, nie tylko jest obowiązek przeprowadzenia badania poubojowego, ale również zgłoszenia go powiatowemu lekarzowi na 24 godziny przed jego dokonaniem. PIW wysyła przypomnienia i upomnienia o konieczności zgłoszenia uboju, pod warunkiem że hodowca zadbał o badanie poubojowe. Jeśli nie zostało przeprowadzone takie badanie, może zostać on ukarany karą pieniężną.

Hodowcy trzody chlewnej zaniepokojeni są nowymi przepisami, w szczególności tatuowaniem prosiaków. Z jednej strony jest to zadanie trudne i wywołuje duży stres u świń, a z drugiej obawiają się, że przysporzy im to dodatkowych kosztów.