Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 24 Data wydania: 07.03.17
Czytaj e-gazetę

Jak uchronić swój drób przed ptasią grypą?

Nie uniknęliśmy konsekwencji ptasiej grypy, którą dotknięty został drób należący do hodowców Przewozu w gminie Cisek, powiat kędzierzyńsko-kozielski. W strefie zagrożonej wirusem znalazły się m.in. dwie miejscowości na raciborszczyźnie Budziska i Ruda, w których wybito i zutylizowano ptaki. 

W związku z dużym zagrożeniem wysoce zjadliwej grypy ptaków, 20 grudnia ub.r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wprowadzające na właścicieli drobiu następujące obowiązki:

• odosobnienie drobiu w sposób ograniczający kontakt z dzikimi ptakami;

• zgłaszanie do powiatowego lekarza weterynarii miejsc, w których jest utrzymywany drób (zgłoszenia można dokonać także u sołtysa);

• utrzymywanie drobiu z dala od zbior

ników wodnych, do których dostęp ma dzikie ptactwo, a także nie pojenie drobiu wodą pochodzącą z tych zbiorników;

• zabezpieczenie paszy dla ptaków przed kontaktem z dzikimi ptakami

• wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed wejściami i wyjściami z budynków inwentarskich, w których jest utrzymywany drób;

• stosowanie w gospodarstwie odzieży ochronnej i mycie rąk po kontakcie z drobiem;

• zawiadamianie inspekcji weterynaryjnej albo najbliższego lekarza weterynarii o wystąpieniu u drobiu objawów sugerujących ptasią grypę (zwiększona śmiertelność, znaczący spadek pobierania paszy i wody przez ptaki, objawy nerwowe, jak: drgawki, skręty szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów, duszności, sinica i wybroczyny, biegunka, nagły spadek nieśności).

Ponadto istnieje zakaz organizowania targów, wystaw, konkursów oraz pokazów żywych ptaków (m.in. kur, bażantów, perliczek, przepiórek). Nie można też sprzedawać drobiu na targu.

Inspektorzy PIW ostrzegają, że będą przeprowadzane inspekcje ptactwa domowego, przy okazji sprawdzania dobrostanu lub kontroli prawidłowej rejestracji i identyfikacji zwierząt. Wiedzą już, bo zostali przeszkoleni, właściciele ferm kurzych, że należy zgłaszać padnięcia większej liczby

kur (co najmniej pięciu ptaków). Badania padłego ptactwa przeprowadzone zostaną w Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach.

Z chwilą gdy w danym miejscu wystąpi choroba, potwierdzona wynikami badań puławskiego laboratorium, jeszcze w tym samym dniu lub nazajutrz nastąpi wybicie ptactwa w zapowietrzonym gospodarstwie. Tak było w przypadku Budzisk i Rudy. Zrobiony został także spis miejscowości w strefie zapowietrzonej i zagrożonej, w których wybrane gospodarstwa poddawane są kontroli. Jeśli w gospodarstwie znajdującym się na terenie zagrożonym ptasią grypą są kury, hodowca ma problem ze sprzedażą bydła, świń i innych zwierząt. Tereny te są bowiem objęte zakazem sprzedaży, jak również wystawiane są świadectwa zdrowia, wskazujące skąd pochodzi zwierzę.