KRUS odpowiada na pytania czytelników e–mail: agro@nowiny.pl
KRUS odpowiada na pytania czytelników e–mail: agro@nowiny.pl
Pobieram emeryturę z KRUS. Chciałbym już złożyć zeznanie podatkowe za 2016 r. w Urzędzie Skarbowym a nie otrzymałem jeszcze do tej pory rocznego obliczenia podatku dochodowego. W jakim terminie KRUS zobowiązany jest przysłać mi to obliczenie?
KRUS do 28 lutego 2017 r. przekaże wszystkim emerytom i rencistom roczne obliczenie podatku dochodowego od pobieranych w 2016 r. emerytur i rent rolniczych (formularz PIT-40A) lub informację o dochodach uzyskanych z tytułu pobieranych z KRUS emerytur/rent (formularz PIT-11A). W zdecydowanej większości przypadków Kasa wystawi PIT-40A i tym samym rozliczy podatek dochodowy za emeryta lub rencistę.
Osoba, która otrzyma ten formularz i poza świadczeniami emerytalno-rentowymi wypłacanymi z Kasy w 2016 r. nie osiągnęła innego przychodu, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (dochód z gospodarstwa rolnego nie wchodzi do tego przychodu), nie ma obowiązku składania w urzędzie skarbowym dodatkowego zeznania podatkowego. Podatek obliczony przez Kasę będzie podatkiem należnym emeryta/rencisty za 2016 r.
Jeżeli emeryt/rencista chce skorzystać z ulg podatkowych bądź z rozliczenia podatku razem z małżonkiem lub dzieckiem (w przypadku osób samotnych), mimo obliczenia podatku przez Kasę – może sam złożyć zeznanie podatkowe (PIT-36 lub PIT-37) we właściwym urzędzie skarbowym. Należy jednak pamiętać, o złożeniu zeznania do 2 maja br. Uwzględnić należy w nim przychód osiągnięty w 2016 r. z tytułu pobierania świadczeń emerytalno-rentowych z Kasy. Zeznania w urzędzie skarbowym składają również emeryci/renciści, którzy chcą wnioskować o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego.
Od dziesięciu lat jestem ubezpieczony w KRUS a od roku prowadzę działalność gospodarczą. Kiedy upływa termin na złożenie w KRUS zaświadczenia o rocznej kwocie podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej?
W myśl przepisu art. 5a ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, rolnik (domownik) kontynuujący podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników przy równoczesnym prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej zobowiązany jest do 31 maja złożyć Kasie zaświadczenie albo oświadczenie, że nie została przekroczona roczna kwota graniczna podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Kwota graniczna za 2016 r. wynosi 3 258 zł.
KRUS prowadzi wiele szkoleń dla rolników w zakresie bhp w rolnictwie, sam niejednokrotnie w nich uczestniczyłem. Czy prowadzicie również działalność promującą bezpieczeństwo wśród dzieci mieszkających na wsi?
KRUS od wielu lat promuje pozytywne działania związane z pracą i zabawą na terenach wiejskich, popularyzuje wykaz czynności szczególnie niebezpiecznych związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat, wskazuje na prace szczególnie zagrażające bezpieczeństwu najmłodszych mieszkańców wsi. W styczniu br., decyzją prezesa KRUS Adama Sekścińskiego, uruchomiono siódmą już edycję konkursu dla uczniów szkół podstawowych, który co roku przyciąga ponad 32 tys. dzieci zainteresowanych tematem bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym.
Tegoroczna edycja przebiega pod hasłem „Bezpiecznie na wsi to podstawa – środki chemiczne to nie zabawa”, które ma zwrócić uwagę uczniów wiejskich szkół podstawowych na zagrożenia związane z obecnością w gospodarstwie rolnym substancji chemicznych, tj. substancji żrących, paliw, chemicznych środków ochrony roślin, nawozów, a szczególnie wapna palonego i innych.
Uczniowie szkół podstawowych naszego powiatu chętnie uczestniczą w tym konkursie już od jego pierwszej edycji. W ubiegłym roku uczestniczyli w nim uczniowie z 14 szkół powiatu raciborskiego, wpłynęło 175 prac konkursowych. Już trzykrotnie uczestniczkami centralnego finału konkursu były uczennice naszych szkół. Otrzymały cenne nagrody (laptop, aparaty fotograficzne), które odebrały w siedzibie Sejmu RP w Warszawie.
Poza tym raciborska Placówka KRUS współpracując z urzędami gmin oraz OSP, promuje także bezpieczny wypoczynek dzieci i młodzieży w ramach Akcji Lato. Od trzech lat podczas obozu strażacko-turystycznego w Samborowicach prowadzimy prelekcje na temat bezpiecznej zabawy i pracy na wsi oraz organizujemy konkurs wiedzy o bhp dla jego uczestników. Jesienią planowana jest dziesiąta już edycja konkursu dla młodzieży gimnazjalnej „Bezpieczne rolnictwo powiatu raciborskiego”.