Mamy herb
Powiat raciborski, trzon dawnego księstwa raciborskiego z Raciborzem jako jego stolicą, ma wreszcie swój herb i flagę. Radni powiatowi przyjęli je na swej ostatniej sesji 29 kwietnia. Wszyscy byli za. Wcześniej zatwierdziła je Komisja Heraldyczna przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. To gremium jest wyrocznią w sprawie herbów. Bez jego zgody nie można oficjalnie przyjąć za obowiązujący żaden z projektów.
Władze powiatu przekonały się o tym próbując przeforsować, powstały w 1999 r., pierwszy projekt, zaaprobowany co prawda przez Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego i Centrum Dziedzictwa Kulturowego Górnego Śląska, ale odrzucony przez Komisję przy MSWiA. W dwóch polach, obok złotego koronowanego orła, znajdował się srebrny lew na czerwonym tle. Było to nawiązanie do tradycji herbowych księcia Mikołaja II, pana na Raciborzu i Opawie, lennika Korony Czech. Specjalny zespół ds. herbu, w skład którego wchodzili: starosta Henryk Siedlaczek, historycy - Ryszard Kincel, Paweł Porwoł i Norbert Mika oraz Bernadeta Chłapek, inspektor ds. kultury w Starostwie Powiatowym pracował dalej. Na bieżąco prowadzone były konsultacje z prof. Andrzejem Kulikowskim z Kapituły Heraldycznej w Warszawie. W sumie na przestrzeni czterech lat kilkakrotnie monitowano do Kapituły Heraldycznej oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie o zaopiniowanie projektu herbu i flagi powiatu raciborskiego. Po pierwszej ocenie negatywnej również kolejny wniosek złożony w 2001 r. nie uzyskał akceptacji Kapituły. Dopiero złożony w lutym tego roku trzeci już wniosek do Kapituły w Warszawie uzyskał pozytywną opinię - relacjonuje rzecznik prasowy Starostwa, Adam Misa.
Obecny herb nawiązuje do starego, funkcjonującego w latach 1336-1521, herbu księstwa raciborskiego. Tarcza podzielona na krzyż ma cztery pola. W pierwszym błękitnym polu znajduje się złoty orzeł (tzw. górnośląski), zwrócony w prawo. W czwartym, również błękitnym polu, ten sam orzeł, zwrócony w lewo. Drugie i trzecie pole podzielone pionową linią na dwie różnobarwne części: pierwsza koloru białego, druga czerwonego. Symbolika nawiązuje do średniowiecznych i nowożytnych tradycji herbowych stosowanych na kolorowych miniaturach oraz pieczęciach kolejnych książąt raciborskich: Mikołaja II (1336-1365), Jana I (1366-1382), Jana II Żelaznego (1382-1424), Mikołaja IV (1424-1452), Wacława (1424-1456), Jana Młodszego (1456-1493), Mikołaja V (1493-1506), Jana (1493-1506) i Walentego (1506-1521).
(waw)