Z mediami do Unii
W pierwszym z dwóch etapów projekt umożliwi gimnazjalistom i ich nauczycielom z Raciborskiego i Wodzisławskiego zapoznanie się z warsztatem pracy dziennikarskiej oraz poszerzenie wiedzy o Unii Europejskiej. Dziennikarze Nowin Raciborskich i redaktorzy techniczni przeprowadzili już szkolenie obejmujący następujące zagadnienia: jak założyć szkolną gazetkę, czyli struktura i organizacja redakcji; o czym (ustalamy tematykę) i jak (dobór artykułów) pisać, żeby nas czytali; ABC dziennikarstwa - od informacji po wywiad; porządek musi być, czyli co to jest szata graficzna gazety oraz co to jest kolportaż, czyli jak dotrzeć do czytelnika.
Przekazanie wiedzy o integracji, samej Unii Europejskiej, europejskich programach edukacyjnych oraz modelach działania Szkolnych Klubów Europejskich odbyło się w formie wykładów. Sami nauczyciele i uczniowie dzielili się doświadczeniem związanym z prowadzeniem Klubów Europejskich, czy uczestnictwem w programach Socrates Comenius. Dyskutowano szeroko o tym, co mnie i mojej rodzinie da przystąpienie do UE. Były wspomnienia z zagranicznych podróży.
Uczestnicy nie tylko zapoznają się teoretycznymi podstawami tworzenia gazetki, ale - w części warsztatowej - sami będą mieli za zadanie wypracować formułę gazetki gimnazjalnej poświęconej integracji i UE. Wydanie tej gazetki dla wszystkich uczniów gimnazjów i nauczycieli to drugi etap prac. Czasopismo trzykrotnie w jednorazowym nakładzie 12.5 tys. egzemplarzy w objętości 8 stron na prawdziwym papierze gazetowym i będzie dostarczana do wszystkich gimnazjów. Pierwszy numer dotrze do szkół już w tym tygodniu. Najciekawsze artykuły zostaną opublikowane na łamach Nowin Raciborskich i Nowin Wodzisławskich. Na stronie www.wydawnictwolokalne.pl dostąpne będzie wydanie internetowe.
Podsumowanie projektu z udziałem wszystkich uczestników szkoleń, nauczycieli oraz lokalnych władz odbędzie się w formie „Pikniku europejskiego”. Nastąpi wówczas ogłoszenie wyników konkursu na najciekawsze publikacje młodych dziennikarzy-redaktorów gazetki. Jury przyzna 10 równorzędnych nagród rzeczowych o wartości 200 zł każda, w następujących kategoriach: „Gazeta dla wszystkich”, czyli pomysł na najlepszy kolportaż gazetki; „As poczytności” - dla autora najpoczytniejszej rubryki lub artykułu (na podstawie głosowania czytelników Nowin Raciborskich i Nowin Wodzisławskich); „Europejski mol książkowy” - za rzetelność materiałów dziennikarskich poświęconych integracji europejskiej; „Jak przekonać babcię do Unii” - za pomysłowość argumentów za integracją, na łamach gazetki; „Kultura i integracja” - za najciekawszy artykuł o kulturze państw tworzących wspólnotę; „Co ma gmina do Unii” - dla najlepszego artykułu o lokalnych korzyściach z integracji; „Fotointegracja” - za najbardziej oryginalne zdjęcie zachęcające do wzięcia udziału w referendum unijnym, opublikowane w gazetce; „Jestem rolnikiem. Czy boję się Unii?” - za najciekawszy artykuł traktujący o wsi w obliczu integracji; „Dzieje Wspólnej Europy” - za najbardziej interesującą formę prezentacji „europejskich” korzeni Polski oraz „Wyśmiewamy euroobawy” - za najlepszą karykaturę lub rysunek, obalający mity o strachu przed integracją.
(waw)