Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 19 (578) Data wydania: 07.05.03

Błaganie o chleb i spokój

Tradycyjnie w Pogrzebieniu 4 maja odbyła się procesja św. Floriana, miejscowe święto parafialne. Z jednej strony to upamiętnienie cudownego ocalenia tutejszych ziem z wielkiego gradobicia w 1878 roku, z drugiej - błagalny pochód rolników proszących o urodzaj.
Licząca ponad 200 osób procesja (w tym 36 jeźdźców na koniach - również z Kobyli, Żytnej i Markowic) obeszła cały Pogrzebień, trasą: Klasztor Sióstr Salezjanek - ul. Lipowa - Pamiątki - Lubomska - Klasztorna - Brzeska - Oratorium. Zatrzymywała się przy 4 krzyżach oraz kapliczce św. Błażeja - wszędzie odmawiając wspólną modlitwę. Tradycją jest postój procesji na znajdującej się na tzw. Rudawcach wielkiej łące. Tam miejscowe dzieci rzucają w górę ugotowanymi jajami (jeszcze w skorupkach), po czym następuje ich smakowita konsumpcja. Rzucanie jajami nawiązuje do gradobicia z XIX w., z uwagi na wielkość ówczesnego gradu. Całość zakończył poczęstunek i mecz piłki nożnej pomiędzy strażakami miejscowego OSP a gospodarzami. Zwykle obchód Pogrzebienia kończy msza, która tym razem z uwagi na to, że procesja przypadła na niedzielę, odbyła się wcześniej. Z daleka nasza procesja wygląda jak marsz kawalerii z piechotą. Niektórzy myślą, że jakiś film tu kręcą - przyznaje Jacek Gorywoda z samorządu wiejskiego. Jesteśmy wdzięczni wszystkim za wsparcie przy organizacji procesji, a zwłaszcza Krzysztofowi Kowolowi, dyrekcji Klasztoru Sióstr Salezjanek i naszemu OSP.

Po raz drugi z rzędu była to procesja konna, w odróżnieniu od wcześniejszych - pieszych. Sołtys Eugeniusz Kura wraz z samorządem wiejskim i księdzem proboszczem Janem Dubasem co roku czuwają nad organizacją uroczystości. - Dawniej w takiej procesji szło 20-30 osób. Odkąd jest to procesja konna, uczestników jest kilka razy więcej. Konie gospodarzy z Pogrzebienia brały udział w innych procesjach, dlaczego miałoby ich zabraknąć w naszej ? - z takiego założenia wyszedł E. Kura, który co roku stara się uatrakcyjniać obchód pól. Chciałby kończyć go wyścigami, ale jak podkreśla: - Podstawowa sprawa to bezpieczeństwo, a z wyścigami bywa różnie

(ma.w)