Uroczyste przekazanie bloków energetycznych w Elektrowni Siersza S.A.
W dniu 25.04.2003 r. odbyło się uroczyste przekazanie bloków energetycznych wyposażonych w „rafakowskie” kotły fluidalne o wydajności 2 x 425 ton pary na godzinę w Elektrowni Siersza S.A. należącej do Południowego Koncernu Energetycznego. W uroczystości wzięło udział kilkadziesiąt osób z branży energetycznej, przedstawiciele władz lokalnych, prezesi największych polskich elektrowni i firm realizujących inwestycję. Firmę RAFAKO S.A reprezentował prezes Ryszard Kapluk i wiceprezes Jerzy Thamm.
Dużo ciepłych słów padło z ust prezesa Elektrowni Siersza Stanisława Gołąba. Przyznał, że są to bardzo dobre bloki energetyczne, osiągające sprawność na poziomie 42% oraz niską emisję szkodliwych gazów do atmosfery, a co najważniejsze - spełniają wymagania Unii Europejskiej. Pomiary gwarancyjne wykazały osiągnięcie sprawności kotłów na poziomie 92%, oraz potwierdziły bardzo niską emisję tlenków azotu (NOx), wynoszącą 167 mg/nm3. Emisja NOx dla kotła nr 1 jest o 40% niższa od emisji dopuszczalnej. Jeżeli chodzi o emisję równie szkodliwych dla środowiska naturalnego związków siarki, w kotłach osiągnięto poziom zawartości SO2 w spalinach 280 mg/nm3 co daje nam ponad 15% niższą emisję od dopuszczalnej. Tak niskie parametry emisji szkodliwych gazów osiągnięto dzięki zastosowanej fluidalnej technologii spalania, bazującej na dwóch zasadniczych kryteriach. Po pierwsze stosunkowo niska temperatura spalania ogranicza tworzenie się dużej ilości tlenków azotu, a po drugie-dodatek sorbentu (czynnika redukującego) do złoża fluidalnego pozwala na zasadnicze zredukowanie szkodliwych tlenków siarki powstających w procesie spalania zasiarczonych węgli.
Proces modernizacyjny elektrowni rozpoczął się w 1999 r. Odnowione zostały dwa bloki, których moc zainstalowana wynosi 2 x 153 MW a sprawności przekracza 42%. Pierwszy z bloków energetycznych, wyposażony został również w kocioł fluidalny zaprojektowany i wyprodukowany w RAFAKO S.A i przekazany do eksploatacji już w 2001r. W chwili obecnej kotły fluidalne produkcji RAFAKO pracują w Elektrociepłowni Żerań, Elektrociepłowni Bielsko Biała, Zakładach Farmaceutycznych Polpharma, Elektrowni Siersza oraz w czeskiej Elektrowni Komorzany. „Proekologiczne” fluidalne kotły są jednostkami nieco odmiennymi od kotłów konwencjonalnych. Z racji specyficznej konstrukcji i zastosowanych materiałów wymagają dużo większego zaangażowania wszystkich służb począwszy od biura projektowego, którego wkład w rozwój techniki fluidalnej jest niewątpliwie największy, poprzez służby handlowe, zaopatrzenie, warsztat, montaż i na nadzorze nad realizacją inwestycji kończąc.
Janusz Rydzak
Dział Promocji Produktu