Król zawodowiec
Bracia kurkowi mają nowego króla elekta. 3 czerwca trafiał on najcelniej do tarczy królewskiej.
Jest nim brat Czesław Kuzdrowski, kierownik administracyjny w Centrum Doskonalenia Zawodowego w Raciborzu . Drugie miejsce, zostając tym samym marszałkiem prawym, zdobył Antoni Książek, zaś marszałkiem lewym, i zdobywcą III m. został Krzysztof Pluta.
Dodatkową częścią strzelania królewskiego jest tworzenie w bractwie tzw. szeregu honorowego. Każdy uczestnik strzela do tzw. tarczy honorowej. W tym roku – oprócz prezydenta miasta Mirosława Lenka i starosty Adama Hajduka, strzelał Tadeusz Żyła z Pszczyny, aktualny Król Europy w strzelaniu z broni zabytkowej. Swoje umiejętności strzeleckie zaprezentował również Król Okręgu Śląskiego Bractw Kurkowych – Zbigniew Winiatorski z Żor. W strzelaniu uczestniczyły zaproszone bractwa z Żor, Rybnika i Pszczyny. Na uroczystość zaproszono mamusię chrzestną raciborskiego bractwa – Lecha Gęborskiego z Bractwa Kurkowego z Rybnika i tatusia Mirosława Szypowskiego, byłego wiceprezydenta miasta.
Zgodnie z tradycją strzelano także do kura. W tej konkurencji wygrał Marian Miśtak z Żor. Na zakończenie odbył się punktowany turniej strzelecki dla wszystkich chętnych, w którym zwycięzcą okazał się Bogusław Gawęda z Pszczyny. II m. zajął Tadeusz Żyła, III – Antoni Książek. Najlepszym w strzelaniu do tarczy honorowej był Król Okręgu Śląskiego Zbigniew Winiatorski.
Pokłosiem turnieju będzie intronizacja królewska w raciborskim Muzeum. Będzie to dwudniowa impreza – 7–8 września, połączona z wystawą tarcz strzeleckich okręgu śląskiego oraz ekspozycją w siedzibie bractwa, obrazującą 1000–lecie działalności bractw kurkowych w Europie. Bractwo prosi zatem o kontakt wszystkie osoby posiadające pamiątki, które pozostały po przedwojennym bractwie oraz informacje o byłych członkach. Kontaktować można się dzwoniąc pod nr tel. 032 4190553 lub 503 138 972 (Józef Pluta, Raciborskie Bractwo Kurkowe, ul. Gdańska 6).
Bractwo chętnie przyjmie w swoje szeregi nowych członków. Kto się zapisze, przechodzi roczny okres kandydacki, po którym otrzymuje godność brata kurkowego. Może to być też kobieta lub młodzież, za zgodą opiekuna. Powinna być obywatelem RP, lubić historię oraz akceptować przepisy bractwa.
E.H., zdj. ma.w