Wokanda pomaga
– Pomysł założenia stowarzyszenia zrodził się, gdy z racji wykonywanych zawodów prawników, agentów ubezpieczeniowych i lekarzy po pomoc prawną zaczęło zgłaszać się do nas coraz więcej osób, które przeżywały gehennę związaną z uzyskaniem odszkodowania za tragedie, jakimi były wypadki drogowe czy błędy lekarskie – wspomina prezes stowarzyszenia, Marcin Marszołek.
Stowarzyszenie „Wokanda” pomaga poszkodowanym w wypadkach, kolizjach drogowych oraz na skutek błędów lekarskich, zapewniając leczenie, rehabilitację i dochodzenie roszczeń od firm ubezpieczeniowych. Oprócz obsługi prawnej organizuje w razie potrzeby wszechstronną pomoc medyczną, konsultacje, diagnozowanie, opiniowanie, zabiegi, rekonwalescencję. – Najczęściej udzielamy pomocy medycznej w formie rehabilitacji. Dyżury lekarskie mają miejsce raz w tygodniu. Dla członków stowarzyszenia wynajmujemy również basen, z którego mogą bezpłatnie korzystać – wyjaśnia prezes.
Osoby, które potrzebują pomocy materialnej mogą liczyć na zapomogi i zasiłki czasowe. – Kryteria brane pod uwagę podczas przyznawania takiego świadczenia pieniężnego to perspektywy zdrowotne na przyszłość, możliwości zarobkowe, sytuacja rodzinna, zakres uszczerbku na zdrowiu, a także sytuacja ekonomiczna – mówi Marcin Marszołek.
„Wokanda” to nie tylko działania polegające na przygotowaniu i prowadzeniu spraw związanych z wypłatą odszkodowań, wsparciu medycznym, psychicznym, finansowym. Prowadzi także szereg działań mających na celu zmniejszenie ilości samych wypadków, zmierza do poprawienia bezpieczeństwa na drogach i ulicach, przyspieszenia postępowań sądowych, ulepszenia likwidacji szkód przez firmy ubezpieczeniowe. – Założenia te realizujemy poprzez udział naszych prawników jako czynnika społecznego w sprawach karnych (art. 90 kpk), gdzie mają wpływ na tok procesu, składają wnioski dowodowe. Prowadzimy korespondencje z firmami ubezpieczeniowymi, wytykając im najdrobniejszy błąd w likwidacji szkody, sami dostarczamy dokumentację szkodową i przeprowadzamy własne opinie do spraw – opowiada Marszołek.
Poszkodowani w Międzynarodowych Targach Katowickich
Jedna z większych spraw, prowadzonych przez stowarzyszenie, dotyczy wypadku na Międzynarodowych Targach Katowickich, w którym zginęło 65 osób, a 140 zostało rannych. – Jak do tej pory zgłosiło się do nas ponad 30 członków, których interesy reprezentujemy. Złożyliśmy już w ich imieniu 30 pozwów przeciwko MTK oraz 2 przeciwko ubezpieczycielowi. Jednak to nie jest koniec – prawnicy naszego stowarzyszenia opracowują kolejne. Wygraliśmy sprawy prowadzone przeciwko MTK – podsumowuje prezes stowarzyszenia.
Wypadki komunikacyjne
Marcinek Marszołek wspomina przykładową sprawę związaną z wypadkami komunikacyjnymi, z którymi mieli do czynienia: Nasza członkini uległa wypadkowi, w którym sprawca umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, poruszał się z nadmierną prędkością 104 km/h, wjeżdżając w rejon obszaru zabudowanego i doprowadził do potrącenia jej i jej męża. Ona doznała licznych obrażeń ciała, natomiast jej mąż zginął na miejscu. Zgłosiliśmy zaistniały wypadek do firmy ubezpieczeniowej. Lekarz orzekający ocenił procent trwałego uszczerbku na zdrowiu naszej członkini na 23%. W związku z tym zostało przyznane odszkodowanie w wysokości 23 000 zł.
Błędy lekarskie
Nie brak również przypadków, w których ludzie pokrzywdzeni zostali przez lekarzy: – Bardzo często zgłaszają się do nas osoby poszkodowane na skutek błędów lekarskich. Jedną z nich jest mieszkanka Katowic, która doznała uszczerbku na zdrowiu na skutek nieprawidłowo przeprowadzonej operacji. W trakcie zabiegu mającego na celu usunięcie macicy została uszkodzona przetoka pęcherzowo-pochwowa z winy prowadzącego operację. Konieczne było przeprowadzenie kolejnej operacji – zabiegu fistlorraphi, której dokonano tym razem już w innym szpitalu. Chociaż wina przeprowadzającego poprzednią operację jest stwierdzona i nie podlega dyskusji, szpital, w którym dokonano zabiegu odmówił naszej członkini wypłaty odszkodowania. Jednak nie daliśmy za wygraną! Złożyliśmy pozew do sądu. Zażądaliśmy 25 000 zł od szpitala, w którym przeprowadzono w tak niefortunny sposób operację.
Stowarzyszenie Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach, Kolizjach Drogowych i na Skutek Błędów Lekarskich „WOKANDA” mieści się w Katowicach, przy ul. Jagiellońskiej 5 i swoją działalnością obejmuje regiony całej Polski. Więcej informacji na stronie: www.wokanda.org.pl. Możliwy kontakt telefoniczny: tel. 032-781-64-65 lub 0508-339-495; fax. 032-781-78-35 lub mailowy: stowarzyszeniewokanda@wp.pl.
Joanna Jaśkowska