Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 44 (811) Data wydania: 30.10.07

IV Raciborski Festiwal Podróżniczy „wiatraki”

Prezentujemy relację z flagowej imprezy rosynanta, nad którą patronat medialny objęli m.in. „Nowiny Raciborskie” i portal nowiny.pl.

Żywiołak i dikanda dali czadu

Raciborski Festiwal Podróżniczy „Wiatraki” nie ograniczył się do zdjęć, opowieści i filmów górskich. Wśród atrakcji oddziałujących szczególnie na zmysł słuchu niesamowitym przeżyciem były zaproponowane koncerty.

W piątkowy wieczór wystąpił zespół Żywiołak, określający swoją muzykę mianem „bio-metalu”. Specjalizuje się w starosłowiańskiej mitologii, wydobywa na powierzchnię nasze dawne mity i legendy, ożywia diabły, strzygi i topielice… Zbyszek Hołdys powiedział o tej grupie: – Kiedy gra Żywiołak, burzą się mury i pękają ściany. Organizatorzy dodali: – ...i to nie tylko te fizyczne, a uczestnicy mieli okazję przekonać się o prawdziwości tego stwierdzenia. Skład zespołu to: Iza Byra, Anucha Piotrowska, Robert Jaworski, Robert Wasilewski i  Maciej Dymek. Słowo Żywiołak nie ma znaczenia dosłownego i nie opisuje żadnej konkretnej mitycznej postaci. Jest ono grą słów, jakich wiele znaleźć można we współczesnej „słowianizującej” literaturze, w „bestiariuszu” polskiej edycji gier RPG, w poezji Bolesława Leśmiana czy  Grzegorza Żaka.

Natomiast w sobotę przybyłych bawiła grupa szczecińsko-zakopiańska – Dikanda – reprezentująca własny styl i oryginalne brzmienie. Widzowie mieli okazję przekonać się, że ich muzyka stanowi połączenie fascynacji kulturą Orientu, folklorem bałkańskim – macedońskim i cygańskim. W skład zespołu wchodzą: Ania Witczak (śpiew, akordeon), Kasia Dziobak (skrzypce, śpiew), Daniel Kaczmarczyk (bębny), Piotr Rejdak (gitara) i Grzegorz Kolbrecki (kontrabas). Dikanda to słowo, które w jednym z afrykańskich dialektów oznacza rodzinę, co oddaje ducha zespołu. Cechą charakterystyczną ich stylu  jest tworzenie nowych słów i znaczeń w komponowanych przez siebie utworach, a także wykorzystywanie rzadko spotykanych instrumentów. – Koncerty Dikandy to niepowtarzalna podróż po muzyce świata, żywiołowe spotkanie pełne energii, charyzmy, prawdziwych emocji, radości i wzruszenia zarówno dla publiczności, jak i samego zespołu – komentują organizatorzy imprezy.

Na obu koncertach publiczność dopisała i bawiła się, tańcząc i śpiewając.

(JaGA)

#nowastrona#

Racibórz na trzy dni stał się prawdziwą Mekką polskich podróżników

Już po raz czwarty w raciborskim Domu Kultury „Strzecha” w październikowy weekend zaroiło się od podróżników i wielbicieli podróży. Zainteresowani zapoznali się z  ciekawymi miejscami, które można odwiedzić i zobaczyć, podróżując po całym świecie.

Przybyli goście mieli dużo na ten temat do powiedzenia, ciekawie opowiadali o swoich podróżniczych historiach i prezentowali slajdowiska, które pozwoliły przenieść się słuchaczom do magicznych przestrzeni.

Zakątki Afryki, Tybet, okolice 7 kontynentów szczególnie związane z polskimi odkrywcami, pasmo gór Tibesti, Tepui, góry mieszczące się na wszystkich kontynentach i wielu wyspach, Mongolia, Grenlandia to tylko niektóre z niesamowitych miejsc na świecie, które przybyli do „Strzechy” mieli okazję chociaż wirtualnie odwiedzić.
 
Osobowości świata podróżniczego

O swoich wyprawach i związanych z nimi przygodach opowiedzieli: Marcin Sienko, Arun Milcarz, Marek Kalmus, Kamil Michnol, Michał Kochańczyk, Piotr Opacian, Andrzej Urbanik, Dominik Bac, Sławomir Skalmierski, Jacek Wacławski, Rafał i Magda Stempscy. Wśród przybyłych gości byli: laureaci i zdobywcy statuetek Kolosa w kategorii „Podróże”, tybetolog, kajakarze, żeglarze oraz guru polskich globtroterów. Powyższa wyliczanka świadczy o tym, że do Raciborza zjechały wybitne osobowości polskiego świata podróżniczego.

W jaki sposób doszło do tego, że goście zainteresowali się podróżowaniem? Ich inspiracje są różnorodne: – Defoe jest winien tej mojej fascynacji. „Robinson Cruzoe” był pierwszą, samodzielnie przeczytaną przeze mnie książką i tak zrodziła się moja pasja – wyjaśnił Andrzej Urbanik.

Poza wystąpieniami znanych polskich obieżyświatów uczestnicy imprezy mogli wziąć udział w maratonie filmów górskich i w Wyścigu slajdów podróżniczych.

Coś dla uczniów

Bardzo dużą popularnością cieszył się cykl szkolny. – Zainteresowanie było ogromne, nawet szkoła z Kędzierzyna przyjechała. Musieliśmy zorganizować dodatkowe grupy – mówi Dawid Wacławczyk. W piątkowy poranek Marcin Sienko, „Łowca zaćmień” zaprezentował efekty swojej pracy polegającej na dokumentowaniu zaćmień słońca i księżyca, a Arun Milcarz opowiedział o Afrykańskim Maratonie, czyli samotnej przeprawie przez Afrykę w trudnych warunkach, z wykorzystaniem minimum środków pieniężnych.

Sukces osiągnięty

Organizatorzy z zadowoleniem wypowiadają się o imprezie: – W tym roku był pełny profesjonalizm, osiągnęliśmy poziom, o którym marzyliśmy. Na slajdowiskach sala była pełna, a na koncertach pękała w szwach.  Wiele osób było spoza Raciborza, nawet z tak odległych miejscowości jak Toruń czy Rzeszów. Teraz należy zastanowić się, co zrobić, by impreza nadal się rozwijała – podsumowuje Dawid
Wacławczyk.

(JaGA)