Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 4 (823) Data wydania: 22.01.08

Od NIP-u do VAT-u

„Skarbówka” chciała zapoznać z przepisami osoby zaczynające działalność gospodarczą. Na szkolenie przyszło kilka osób.

– Urzędnicy zaprosili zainteresowanych 14 stycznia do swojej siedziby. Na apel zgłosiło się siedem osób, które wysłuchały informacji podzielonych tematycznie. Kierownik Referatu ds. Ewidencji i Identyfikacji Podatkowej Barbara Bętkowska-Cela omówiła podstawowe dokumenty niezbędne przedsiębiorcy do rozpoczęcia działalności gospodarczej. – W urzędzie miasta uzyskamy wpis do ewidencji gospodarczej, a w urzędzie statystycznym przydzielą nam REGON. To m.in. te dane będą nam potrzebne przy wypełnianiu dokumentu NIP-1 – tłumaczyła urzędniczka. Wyjaśniła, że pokojem „pierwszego kontaktu” dla nowego podatnika jest pokój nr 2 w raciborskim urzędzie skarbowym. – Jeśli podatnik sam nie decyduje się prowadzić dokumentacji podatkowej, musi wskazać biuro rachunkowe, które się tym zajmie – mówiła. Wyjaśniała też, że początkujący przedsiębiorca nie założy rachunku w banku, jeśli nie będzie posiadał NIP.
Bętkowska-Cela omówiła również temat „e-deklaracji”, dzięki którym podatnicy mogą od 1 stycznia rozliczać się z fiskusem przez Internet. – Do tego niezbędny jest jednak certyfikat podpisu elektronicznego. Jego uzyskanie kosztuje 300 zł. Na razie nikt w powiecie nie korzysta z „e-deklaracji” – podsumowała.

Dariusz Kula, kierownik działu zajmującego się podatkami, przedstawił uczestnikom szkolenia rodzaje form opodatkowania – progresywny, liniowy 19%, „ryczałt” i kartę podatkową. – Podatnik sam musi wybrać formę najkorzystniejszą dla siebie. Powinien to skalkulować, biorąc pod uwagę rodzaj działalności, planowane przychody i wydatki – tłumaczył urzędnik.

Ostatnia głos zabrała Danuta Walczewska, komisarz skarbowy z Referatu Podatków Pośrednich. Wyjaśniła, w jaki sposób można zostać „vatowcem”. – Dlaczego podatnicy wybierają tę formę opodatkowania? Jeśli nie wymusza tego na nich ustawa (obowiązek mają ci, u których wartość sprzedaży wynosi co najmniej 50 tys. zł w ciągu roku), to skłonią ich kontrahenci, którzy wymagają stosownych faktur, by móc dokonywać odliczeń – wyjaśniała komisarz.

Na szkoleniu przestrzegano początkujących przedsiębiorców, by dotrzymywali urzędowych terminów. – Mandaty za ich przekraczanie sięgają od stu do dwóch tysięcy złotych – informowała naczelnik US Barbara Głód. Zapowiedziała, że szkolenia mają się odbywać raz w miesiącu, a ich temat mogą określić podatnicy. Urząd czeka na propozycje. 

Mariusz Weidner