Zbiornik się uchował
To dobra wiadomość, bo rząd PO postanowił zweryfikować listę tzw. projektów kluczowych przygotowaną przez PiS, obejmującą aż 850 planowanych inwestycji o wartości 37,5 mld euro. Lista została znacznie skrócona. Z 75 projektów zgłoszonych z województwa śląskiego zostało 41, a wśród nich zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz.
Przygotowania do oczekiwanej od ponad stu lat budowy idą pełną parą. – Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej podjął decyzję o utworzeniu we Wrocławiu jednostki koordynującej realizację projektu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry. Kierować nią będzie prof. Janusz Zalewski. W ramach tego projektu przebudowany zostanie Wrocławski Węzeł Wodny i powstanie zbiornik Racibórz Dolny. Decyzja ta umożliwia rozpoczęcie finansowania inwestycji ze środków Banku Światowego. W sprawie budowy zbiornika Racibórz Dolny Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej przedstawił wojewodzie śląskiemu harmonogram działań na najbliższe miesiące – informuje biuro prasowe wojewody.
Do końca kwietnia, jak zapewniają w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach określi areał gruntów niezbędnych do pozyskania pod budownictwo zamienne dla mieszkańców wsi Nieboczowy i Ligota Tworkowska, na terenie których powstanie zbiornik Racibórz Dolny oraz zleci opracowanie koncepcji urbanistycznej nowej osady, która powstanie w uzgodnieniu z gminą Krzyżanowice i mieszkańcami Nieboczów i Ligoty Tworkowskiej. Ponadto RZGW wystąpi do gminy Lubomia o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego. Pozwoli to na zawarcie umów wstępnych z mieszkańcami o przeniesieniu do nowej osady.
Prowadzone będą negocjacje z gminami dotyczące odtworzenia infrastruktury i nabycia gruntów gminnych dla potrzeb tej inwestycji. Do końca 2008 r. zostanie wykonany nowy, niezbędny do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji, raport oddziaływania na środowisko. Do końca lutego RZGW i Urząd Gminy w Lubomi przedstawią wojewodzie listę zmian legislacyjnych koniecznych do przeprowadzenia formalnych procedur związanych z budową zbiornika.
Tydzień temu pisaliśmy o problemach z wykupem i wywłaszczeniem gruntów, głównie we wsi Bieńkowice. Rolnicy chcą godziwej rekompensaty w ziemi. Władze mają nadzieję, że wszelkie negocjacje i procedury zakończą się do końca roku. Z początkiem 2009 r. możliwe będzie wystąpienie o pozwolenie na budowę.
Przypomnijmy, że zbiornik Racibórz powstanie w trzech etapach: część lewobrzeżna, prawobrzeżna i zapora czołowa. Całkowita pojemność wyniesie ok. 185 mln m sześc. Ograniczy to wpływ Odry i Nysy Łużyckiej na tworzenie przez te rzeki fal powodziowych, będących przyczyną powstania wielkich zniszczeń w czasie powodzi stulecia w 1997 r.
(waw)