Po prostu lubię tworzyć
Uczennica II LO jest laureatką XIV Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK na szczeblu okręgowym. Była najlepsza w województwie śląskim i 27-29 maja, jako jedna z 16 osób z całej Polski, weźmie udział w finale, który zorganizowany zostanie w Warszawie. Tam, poza testem teoretycznym i częścią praktyczną, będzie musiała zaprezentować akcję prozdrowotną, którą zorganizowała w ostatnim czasie na terenie naszego miasta. – Jak długo pracuję, nie spotkałem się z tak przedsiębiorczą uczennicą. Karolina jest świetną organizatorką, podchodzi do wszystkiego z chęcią i optymizmem. Nieraz mówiłem jej, że mogłaby się ze mną tym optymizmem i energią podzielić – mówi dyrektor II LO, Leszek Wyrzykowski.
Karolina w akcji
Raciborska Akcja Prozdrowotna, której pomysłodawczynią była Karolina, składała się z dwóch części. – Pierwsza z nich to szkolenia uczniów i nauczycieli w zakresie pierwszej pomocy, którzy w ten sposób uzyskują certyfikaty europejskie. Szkolenia przeprowadzane są przez instruktora Nikola Marcelego Kokotiaka – opowiada licealistka. – Natomiast druga obejmuje wykłady, w których udział wzięli gimnazjaliści i licealiści z naszego powiatu oraz Powiatowy Konkurs Wiedzy o Zdrowym Stylu Życia, nad którym patronat objęli prezydent i starosta – dodaje.
Wykłady przeprowadzone zostały w ciągu trzech dni i dotyczyły zdrowia. 3 kwietnia dermatolog Klaudia Krążel mówiła o profilaktyce chorób skóry, a ginekolog Renata Kowalewska o profilaktyce chorób przenoszonych drogą płciową, natomiast red. naczelny „Nowin Raciborskich” Grzegorz Wawoczny opowiedział o kataklizmach w dziejach Raciborszczyzny. 4 kwietnia Nicolo Marcel Kokotiak przeprowadził 2 wykłady, a 9 kwietnia w DK „Strzecha” zorganizowany został blok wykładów dotyczących profilaktyki chorób nowotworowych.
Czy ciężko jest licealistce zorganizować tak rozwiniętą akcję? – Nie było ciężko. Kontakt z prezydentem i starostą ułatwił mi Stanisław Biel, prezes rejonowego zarządu Polskiego Czerwonego Krzyża. Pomogła mi też opiekunka szkolnego koła PCK, moja nauczycielka biologii, która wysłała mnie na konkurs, Elżbieta Kilijan – wspomina laureatka. Karolina o akcji mówi, jakby nie był to żaden problem, a przecież nieczęsto zdarza się, by to uczniowie byli inicjatorami i organizatorami takich przedsięwzięć. – Rozmawialiśmy z panem starostą i doszliśmy do wniosku, że nie było w naszym powiecie takiej sytuacji, by uczennica zorganizowała tak szeroką imprezę, raczej pomysłodawcami są nauczyciele – stwierdza Wyrzykowski. Chwali ją także jej opiekunka, Elżbieta Kilijan: – Karolina samodzielnie ułożyła test składający się z 45 pytań, obejmujący wiedzę z zakresu zasad prawidłowego żywienia, profilaktyki chorób i pierwszej pomocy przedmedycznej.
Biżuteria i domy
Maturzystka ma też inne zainteresowania poza medycznymi i inne zdolności poza organizacyjnymi. Jej wielką miłością jest jubilerstwo. – Mam już fragment swojej własnej firmy i mam dużo zamówień. Biżuteria robiona ręcznie to moja wielka pasja, a uzyskanie tytułu mistrza jubilerstwa to wielkie marzenie – mówi. Miłością do kamieni zaraził licealistkę tata, który od małego przynosił jej różne okazy.
Karolina w najbliższych planach przewiduje zrobienie kursów jubilerstwa, a także chce zdawać na politechnikę, na budownictwo. – Lubię tworzyć coś, co sobie wymyślę. Chciałabym mieć kompleksową firmę budowlaną, by móc wykonywać różne projekty od początku do samego końca – wyjaśnia maturzystka.
Wyniki Powiatowego Konkursu Wiedzy o Zdrowym Stylu Życia
Gimnazja:
I m.: Jakub Gajski G1 (op. Anna Kobylnik),
II m.: Małgorzata Plewik G5 (op. Beata Rubin-Jałowiecka),
III m.: Adam Pieruszka G2 (op. Ewa Nizio),
wyróżnienia: Karolina Matusiak Gimnazjum dwujęzyczne (op. Sybilla Weleda-Krężlewska), Katarzyna Kappa G5 (op. Beata Rubin-Jałowiecka).
Licea:
I m.: Anna Panek I LO (op. Beata Paduch),
II m.: Agnieszka Jakubiec II LO (op. Elżbieta Kilijan),
III m.: Sandra Piskorz I LO (op. Beata Paduch),
wyróżnienia: Karolina Ciuberek I LO, Kinga Panek I LO (op. Anna Strojny).
(JaGA)