Siedmiu śmiałków walczy z klątwą
W produkcji wzięło udział 70 wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury, na co dzień uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum nr 2. Prace nad filmem trwały od października. Scenariuszem i reżyserią zajęli się wspólnie Ewa Wawoczny i Adrian Szczypiński, dopracowując dokładnie każdy szczegół filmu. Dzięki uprzejmości Jarosława Buckiego montaż oraz wykonanie zaskakujących efektów specjalnych mogły się odbyć w profesjonalnej montażowni Raciborskiej Telewizji Kablowej.
Film został nakręcony z okazji 900-lecia Raciborza. Swoją tematyką sięga do jego najważniejszych wydarzeń historycznych i wybitnych postaci. Jest świetną lekcją historii zarówno dla dzieci, jak i starszych mieszkańców, rozmiłowanych w dziejach miasta.
Ze względu na tajemniczą klątwę rzuconą w 1108 r. w przypływie gniewu przez Galla Anonima, piszącego pierwszą wzmiankę o naszym mieście, Racibórz ma zostać zgładzony w 2008 roku. Występujące anomalia pogodowe są zapowiedzią zbliżającego się kataklizmu. Przed nieszczęściem mają uchronić raciborzan: nastolatka Julia i jej ekscentryczna babcia Balbina Wyrostek. Staruszka, dzięki skonstruowanemu przez siebie portalowi czasu, wzbogaca się o pokaźny zbiór rzadkich okazów książek i zabytkowych rękopisów sprzed wieków, kupując je u samych autorów. Obie bohaterki odnajdują klątwę i zapisek o tym, iż Racibórz może uratować sprowadzenie do współczesności gości z przeszłości. Są nimi: przeorysza klasztoru dominikanek – Eufemia Piastówna, przejeżdżający przez Racibórz król Jan III Sobieski, poeta Józef von Eichendorff oraz działacz i lekarz z przełomu XIX/XX wieku – Józef Rostek. By pomóc raciborzanom w potrzebie, budzi się także mumia z raciborskiego muzeum.
Czy uda się tej oryginalnej siedmioosobowej drużynie śmiałków uratować Racibórz przed zagładą i udobruchać Galla Anonima, by cofnął przepowiednię? O tym będzie można się przekonać podczas premiery zaplanowanej na 19 maja na godzinę 17.00 w Raciborskim Centrum Kultury.
– Film jest dobrym materiałem do edukacji regionalnej ze względu na swoją historyczną tematykę. Ta przygodowa produkcja trzyma jednocześnie w napięciu, ale potrafi również rozbawić widza ze względu na swój komediowy charakter. Świetny montaż, zaangażowanie aktorów i ekipy realizatorskiej na pewno będą potrafiły przytrzymać widza przed ekranem – komentują realizatorzy. Sceny do tej produkcji kręcono w różnych miejscach: na zamku, w Oborze, salach ekspozycyjnych i bibliotece muzealnej, kaplicy przy kościele pw. św. Jana Chrzciciela, salonie fryzjerskim przy ul. Książęcej, restauracji Vivat, SP 1 i wielu innych.
Aw.e