Od Aten do Pekinu
– W seminarium uczestniczyli m.in. uczniowie – sportowcy oraz grupa artystyczna z Zespołu Szkół Ekonomicznych – mówi prezes Sokoła Wojciech Nazarko. – Pierwszym celem seminarium było zwiedzenie Muzeum Powstania Warszawskiego. Była to ważna lekcja historii nie tylko dla młodzieży. Informacje usłyszane od przewodników muzeum pozwoliły na lepsze zrozumienie losów Polaków i Żydów. W Muzeum wykorzystano różnorodne techniki komunikacji multimedialnej i audiowizualnej – słychać było bicie serca, kanonady itp., co zwiększyło ogromne emocje, wzruszenie i wyobraźnię u zwiedzających. Nie sposób było zapoznać się z ogromem znajdujących się tam eksponatów oraz fotografii, które w szeroki sposób ukazują całą złożoność wydarzeń tamtego okresu. Specjalnym gościem raciborzan była Wacława Piaseczna, rodowita warszawianka, która jako 14-letnie dziecko przeżyła powstanie warszawskie. Kolejnym wydarzeniem było zwiedzanie Parlamentu. Przewodnikiem po gmachu sejmowym był poseł ziemi raciborskiej Henryk Siedlaczek, który w ciekawy sposób przekazał młodzieży procedury, jakie obowiązują w Sejmie i Senacie. Do grupy także dołączył poseł z Racotu Wojciech Ziemniak, który od 20 lat współpracuje z KO Sokół w Raciborzu.
Kolejny dzień poświęcony był edukacji olimpijskiej. W sali kameralnej Centrum Olimpijskiego uczniowie z ZSZE przedstawili fragmenty biesiady śląskiej oraz śląską inscenizację bajki o „ Czerwonym Kapturku”. Raciborski piosenkarz Tomasz Orliński zaprezentował, przyjęty bardzo ciepło krótki recital.
Gośćmi tej części spotkania byli m.in. Stanisław Stefan Paszczyk, Kajetan Broniewski, Krzysztof Usielskim, Krzysztof Zuchora, Elżbieta Kwiatkowska, ks. Edward Pleń, Adam Pietroń, Włodzimierz Olszewski, Zbigniew Kuciewicz, oraz posłowie Henryk Siedlaczek i Wojciech Ziemniak. Ponieważ impreza była dedykowana pracownikom PKOL i MSiT z okazji wieloletniej współpracy wśród obecnych była ich liczna grupa. Uhonorowano także młodych utalentowanych raciborskich sportowców okolicznościowymi dyplomami i upominkami, które wręczali zaproszeni goście.
Przedstawiciele Zarządu KO Sokół wręczyli okolicznościowe statuetki patronom imprezy PKOL, MSiT oraz PZP. W Muzeum Sportu i Turystyki, w trakcie zwiedzania, odbyła się lekcja muzealna, przeplatana poezją, podczas której uczestnicy otrzymali okolicznościowe certyfikaty wręczone przez dyr. muzeum dr Iwonę Grys z okazji 15 - letniej współpracy. Przy ekspozycji Karola Wojtyły młodzież przedstawiła program słowno - muzyczny oparty na poezji Jana Pawła II w trzeciej rocznicy Jego śmierci. Program poświęcony patronowi Centrum Olimpijskiego wycisną łzy z oczu licznie przybyłym pracownikom PKOL i MSiT. W drodze powrotnej do Raciborza odwiedzono Klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie, gdzie uczestniczono razem z maturzystami w czuwaniu przed odsłoniętym obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej.
(MiR)