Lato w mieście
Tradycyjnie proponują one dzieciom i młodzieży pozostającym w wakacje w Raciborzu wiele zajęć, które uatrakcyjnić mają wolny czas. Zajęcia plastyczne, teatralne, muzyczne, taneczne, turnieje sportowe, możliwość skorzystania z kawiarenki internetowej i siłowni, wyjazdy na kąpieliska czy kręgle to tylko niektóre z nich.
Poza zajęciami organizowanymi na miejscu raciborzanie mogą liczyć na wiele ciekawych wycieczek m.in. do parków wodnych w Tarnowskich Górach, Krakowie, Skoczowie i Gorzycach, na pikniki połączone z jazdą konną, wyprawy rowerowe czy typowo turystyczne do Krakowa, Wrocławia, Wisły, Pszczyny, Bielsko-Białej, Głuchołaz, Karpacza, w Beskid Śląski, w Góry Stołowe czy do ośrodka Tropikalna Wyspa w Marklowicach i do Czech.
Raciborska Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna zadbała też o to, by wakacje wykorzystać do lepszego poznania samych siebie. W czerwcu z zajęć „Przez zabawę do nauki” skorzystali uczniowie kl. IV-VI SP i gimnazjaliści, natomiast w lipcu i sierpniu udział w nich będą mogli wziąć uczniowie kl. I-III SP. – Mamy uczestników z miasta i okolicy. Wielu z nich brało już udział w zajęciach w poradni. Często jest tak, że gdy kończą się zimowe warsztaty, ich uczestnicy pytają o letnie, a gdy kończą się letnie, pytają, kiedy będą kolejne – mówi Elżbieta Wdowiak, jedna z prowadzących zajęcia, a jej koleżanka, Genowefa Rycerz dodaje: – Tematyka zajęć dotyczy poznawania samego siebie, nabywania umiejętności uważnego słuchania, mówienia, kreatywnego myślenia i przełamywania własnych lęków. Uczestnicy zwracają uwagę na przyjazną atmosferę. – Nabiera się tu pewności siebie – stwierdza Natalia. – Poznaje się wielu kolegów i koleżanek, nikt z nikogo się nie śmieje – dodaje Kacper. – Można powiedzieć, co się myśli i wszyscy słuchają – kończy Sabina.
Propozycje poszczególnych placówek
Spółdzielnia Mieszkaniowa Nowoczesna
zajęcia prowadzone w klubach osiedlowych do 31 lipca od godz. 9.00 do 15.00
Klub osiedlowy M5
zajęcia świetlicowe, konkursy plastyczne, tańca i piosenki, wyjazdy na basen, gry terenowe, turnieje sportowe, teatrzyk dla najmłodszych, wyjścia na kręgielnię; zajęcia w sali gimnastycznej Gimnazjum nr 2 od godz. 9.00 do 14.00.
Wycieczki:
1.07 – Kuźnia Rac. – piknik: jazda konna, jazda wozem, dojenie kóz, degustacja mleka koziego, strzelanie z łuku, karaoke, grill, kąpiele;
4.07 – Marklowice – ośrodek Tropikalna Wyspa
8.07 – Wisła – Ustroń: turystyka górska, Czantoria, kąpiel
11.07 – Kuźnia Rac. – piknik pn. „Sprawni jak komandosi”
14.07 – Bielsko-Biała: zwiedzanie wytwórni filmów rysunkowych, wyjazd na Szyndzielnię
16.07 – Głuchołazy – Czechy: fabryka i muzeum papiernictwa, jaskinia na Szpicaku
18.07 – Gorzyce – park wodny
22.07 – Kraków – park wodny, Wadowice
25.07 – wycieczka rowerowa: Racibóz-Ocice-Wojnowice
30.07 – piknik z niespodziankami na zakończenie akcji „Lato 2008”.
Klub osiedlowy Itaka
wyjazdy na basen, wycieczki do Karpacza, Losin Velkych (Czechy), w Góry Stołowe, w Beskid Śląski, pikniki w Rybniku-Stodołach nad zalewem (rowerki wodne) oraz Pstrążnej (jazda konna) z ogniskiem i pieczeniem kiełbas, letnia szkoła jazdy konnej, szkółka tenisa ziemnego, warsztaty teatralne „I ty możesz zostać aktorem” (24 lipca), warsztaty animacji filmowej, zajęcia sportowe i zabawy świetlicowe, zajęcia plastyczne, taniec nowoczesny, wycieczki rowerowe do Nieboczów, podchody w Oborze.
Klub osiedlowy Cegiełka
zajęcia świetlicowe, plastyczne, turnieje sportowe, wyjazdy na basen i kąpieliska, wyjazdy do parków wodnych: Tarnowskie Góry, Kraków, Skoczów, Gorzyce, wyjścia na kręgielnię, wyjazdy na piknik połączone z jazdą konną (Chrósty, Stodoły), wycieczki do Krakowa – zwiedzanie Starego Miasta, park wodny, Wrocławia – ZOO, Stare Miasto, rejs statkiem, Wisły, Skoczowa – Leśny Park Niespodzianek, park wodny, Pszczyny – pałac, rezerwat żubrów, Bielsko-Białej – wytwórnia filmów, Szyndzielnia.
MiPBP
wakacyjna kawiarenka beletrystyki, 8-10 sierpnia – Konwent Miłośników Fantastyki i RPG „GOBLIKON 2008”, konkurs „Z muzyką za pan brat”, głośne czytanie legend raciborskich i śląskich, wycieczki do ciekawych miejsc Raciborza, przygotowanie planu – mapa miasta, zajęcia plastyczne, gry i zabawy.
Centrum młodzieżowe Przystań
kręgielnia, basen, sala gimnastyczna, wyjazd do minizoo, do Szymocic, zabawy przy muzyce, zajęcia plastyczne, konkursy z nagrodami, turniej tenisa ziemnego, siatkówki, badmintona, odwiedziny straży pożarnej.
OSiR
do 31 lipca od poniedziałku do piątku od godz. 11.00 – Letnia Olimpiada: zwinnościowy tor przeszkód, konkurencje rzutne, turniej streetballa, minigolfa, boule, ringo, turniej piłki nożnej, siatkówki plażowej, badminton, łamigłówki, quizy, zagadki itp.
TPD przy SP 15
od 1 do 14 lipca od 10.00 do 16.00 organizowane są zajęcia. W programie: wycieczki, gry i zabawy zespołowe, basen, zajęcia plastyczne, muzyczne, teatralne.
Stowarzyszenie Pomocna Dłoń
Klub dla Młodzieży Strefa
zajęcia we wtorki, środy i czwartki od godz. 10.00 do 15.00: zajęcia na siłowni, kawiarenka internetowa, gra w bilarda, piłkarzyki, zajęcia plastyczno-techniczne, taneczne, wyjazd do Zakopanego, 7-dniowa wycieczka połączona z udziałem dzieci w zdjęciach do filmu.
Wakacyjna Szkółka Profilaktyczno-Rekreacyjna
zajęcia prowadzone w ramach programu Ave Maris Stella w poniedziałki, środy i piątki od godz. 10.00 do 15.00: ogniska, zwiedzanie Muzeum w Raciborzu, wycieczki, wyjazdy do Szymocic, zwiedzanie zabytków Raciborza, spotkanie z motocyklistami, ze służbą graniczną, wyjazd pod namioty, wycieczka w góry itp.
Świetlica Stowarzyszenia Armada
od poniedziałku do piątku od 10.00 do 13.00: gry i zabawy, zajęcia plastyczno-techniczne, wyjścia na basen, konkursy, ogniska.
Parafialny Zespół Caritas (Studzienna)
gry i zabawy sportowe, spotkania z książką, konkursy, zajęcia muzyczne, plastyczne, wyjazdy na basen, wycieczki jednodniowe do Wisły i Bielsko-Białej, Nysy, Kłodzka, do parku wodnego.
MDK
zajęcia od poniedziałku do piątku od godz. 10.00 do 13.00: wycieczki do Obory, McDonald’s, zajęcia plastyczne, taneczne, muzyczne.
Klub szachowy Silesia
wspólne turnieje symultany szachowe, konkursy.
Kino Bałtyk
w lipcu i sierpniu w każdy wtorek i czwartek o godz. 10.00 filmy dla najmłodszych.
Stowarzyszenie Społeczności Osiedlowej Aura
4-10 sierpnia – wyjazd w Tatry polskie i słowackie dla dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 16 lat. W programie: termalne kąpielisko w Szaflarach, zwiedzanie jaskini Bielskiej po stronie słowackiej, wodospady Zimnej Wody, wyjazd kolejką na Hrebienok, przejście szlakiem Doliny Białej, dolina Strążyska i wodospad Siklawica, warsztaty plastyczne, taneczne, zabawy sportowe. Cena: 360 zł. Zapisy i dokładne informacje: Klub osiedlowy Itaka, ul. Pracy, od 16.00 do 19.00.
(JaGA)