Z Sokołem do Wilna
– Kolejne seminarium zorganiowane przez Klub Olimpijczyka i Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Raciborzu odbyło się w ramach 900-lecia Raciborza, 90. rocznicy niepodległości Rzeczypospolitej, 140-lecia Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Polsce oraz zakończenia obchodów XX-lecia reaktywowania TG Sokół w Raciborzu. Ścieżka edukacyjno-olimpijska obejmowała zapoznanie z historią igrzysk olimpijskich i przybliżenie problematyki związanej ze zbliżającymi się igrzyskami w Pekinie – powiedział organizator seminarium, prezes KOiTG Sokół Wojciech Nazarko. Uczestnicy w drodze na Litwę mieli okazję wziąć udział w lekcji muzealnej w Muzeum Sportu, które mieści się w nowoczesnym Centrum Olimpijskim w Warszawie. Kolejnym etapem seminarium był pobyt w Kownie, a tam zwiedzenie m.in.: gotyckiej katedry, ratusza miejskiego, kościoła jezuitów, pozostałości zamku kowieńskiego, kościoła św. Michała Archanioła zbudowanego w stylu bizantyjskim, gotyckiego kościoła NMP i św. Witolda.
Pobyt w historycznym Wilnie, które jest wielonarodowym, wielojęzycznym i wielokulturowym miastem o tradycji zachodniej, rozpoczął się od złożenia kwiatów w biało-czerwonym kolorze i oddania hołdu w mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego na cmentarzu na Rossie. Zwiedzono ponadto inne zabytki Wilna, m.in: kościół św. Teresy i św. Ducha, św. Mikołaja, św. Kazimierza, gotycki kościół św. Anny, kościół św. Piotra i Pawła na Antakolu, dawny klasztor bazylianów, Uniwersytet Wileński, muzeum Adama Mickiewicza, prawosławną katedrę Przeczystej Bogurodzicy, katedrę św. Stanisława, pałace książęcych i szalcheckich rodów wileńskich: Radziwiłłów, Tyszkiewiczów, Chodkiewiczów. Prawdziwym duchowym przeżyciem i nie zapomnianą chwilą było uczestnictwo w uroczystej mszy św. w kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej z udziałem pocztu sztandarowego raciborskiegio Sokoła. Zwieńczeniem tego obfitego w wydarzenia dnia była wizyta w Domu Kultury Polskiej. Gośćmi specjalnymi byli m.in. Alicja Pietrowicz – prezes Zarządu Związku Polaków na Litwie, Krystyna Zimińska – dyrektor Domu Kultury Polskiej w Wilnie, Michał Sienkiewicz – prezes Towarzystwa Gimnastycznego Sokół na Litwie i członek Prezydium Litewskiego Komitetu Olimpijskiego, ks. Szymon Wikło – Kapelan TG Sokół na Litwie, Anna Adamowicz – przewodnik, osoba prowadząca Festiwal Piosenki Kresowej w Mrągowie oraz były dyrektor szkoły Mieczysław Miłosz.
Prezes W. Nazarko i zastępca prezydenta Raciborza Ludmiła Nowacka przekazali pamiątki związane z ruchem olimpijskim i promocją ziemi raciborskiej.
Odwiedzenie Troków, dawnej stolicy Wielkiego Księstwa Litewskiego, było kolejnym punktem programu seminarium. W mieście tym znajduje się imponujący XIV-wieczny zamek księcia Witolda położony na jednej z wysp jeziora trockiego, porównywany do zamku w Malborku. Zwiedzono także XV-wieczny kościół farny.
Patronat honorowy objęły: Rada Odrodzonych Towarzystw Gimnastycznych Sokół w Polsce, Polski Komitet Olimpijski, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.
(MiR)