Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 37 (856) Data wydania: 09.09.08

Co serce podpowiada

Wieś w gminie Rudnik pierwsza na Śląsku wprowadziła dwujęzyczną nazwę miejscowości.

W trzech punktach Łubowic 4 września odsłonięto tablice z nazwą wsi. Na jednej widnieją Łubowice, a na drugiej Lubowitz.

Na uroczystość przyjechały do sołectwa władze powiatu. – Przywracamy coś, co już było. Przecież wciąż żyją tu mieszkańcy, którzy pamiętają czasy, gdy nazwa Lubowitz obowiązywała – mówił starosta raciborski Adam Hajduk. – Jeśli rzeka Sprewa może być nazywana Sprewen, tak samo nie ma przeszkód, by miejscowi posługiwali się językiem serca – stwierdził przewodniczący rady Norbert Mika (47 lat).

Wiosną 2006 roku rozpoczęto starania o wprowadzenie dwujęzycznej nazwy wsi w gminie Rudnik. – Odbyło się spotkanie z udziałem osób uprawnionych do głosowania. 77 mieszkańców opowiedziało się za takim rozwiązaniem – informuje wójt Alojzy Pieruszka. Łubowice liczą ok. 400 mieszkańców.

– To byli reprezentanci rodzin, gdzie jest po troje, pięcioro osób – wyjaśnia Leonard Wochnik (74), który angażował się w nadanie podwójnej nazwy. Dodaje, że 70 procent mieszkańców Łubowic ma niemieckie pochodzenie. – Są i będą tacy, co im będzie to przeszkadzać. Ale jak pojawiła się możliwość, to czemu nie skorzystać – uważa Wochnik. Józef Pater (68) który odsłaniał trzecią z tablic, ustawioną w pobliżu przeprawy promowej, wspomina, jak w wieku 5 lat musiał uciekać z płonącej, wskutek działań wojennych, wioski. – Kiedy cudzoziemcy szukają naszego centrum Eichendorffa, to używają nazwy Lubowitz. Mówią nam o tym, jak tu docierają – twierdzi mężczyzna urodzony we wsi.

– Wyprzedziliśmy Opolszczyznę – cieszył się starosta Hajduk. Konsul niemiecki z Opola Ludwig Neudorfer (53) poinformował, że 12 września cała gmina w sąsiednim województwie będzie nosiła podwójną nazwę – Radłów/Radlau. 

– Tylko czy jakieś oszołomy wam tych tablic nie zniszczą? – pytał miejscowych Marian Hampel (59), który przyjechał na uroczystość z Raciborza na rowerze.

Mariusz Weidner