Pełnosprawni inaczej
Organizatorem trzeciego spotkania dla niepełnosprawnych było Stowarzyszenie Na Rzecz Integracji „Podaj Rękę”.
Do powstania przedsięwzięcia dołączył się również Ośrodek Informacji dla Osób Niepełnosprawnych działający w ramach Starostwa Powiatowego w Raciborzu. Pozytywny odzew ze strony środowiska niepełnosprawnych z całego Śląska utwierdził jego organizatorów w przekonaniu, że koniczne jest kontynuowanie tej zaszczytnej idei.
Przełamywanie barier
– Głównym celem imprezy jest integracja ze wszystkimi osobami, na wszelkie możliwe sposoby. Poza tym chcemy przełamywać bariery mentalne w stosunku do osób niepełnosprawnych, które ciągle tkwią w naszym społeczeństwie. Wszyscy jesteśmy tylko ludźmi i wszyscy mamy jakieś ułomności i ograniczenia, które u innych może są niewidoczne. U nas te ograniczenia widać i chcemy uczyć ludzi otwartości i tolerancji. Osoby niepełnosprawne potrafią cieszyć się życiem jak wszyscy ludzie. W programie imprezy postawiliśmy również na sport, który świetnie pokazuje, iż osoby na wózkach mogą go uprawiać bez problemu i cieszyć się z osiąganych wyników – przyznaje Jerzy Wiśniewski, prezes stowarzyszenia na rzecz integracji „Podaj Rękę” i współorganizator niedzielnej imprezy.
Ciekawa niedziela
Plan integracyjnej niedzieli był bardzo napięty i ciekawy. O godz. 13.00 nastąpiło uroczyste otwarcie, w którym udział wzięli prezydent Raciborza Mirosław Lenk, wiceprezydent Ludmiła Nowacka, poseł na sejm RP Henryk Siedlaczek, starosta Adam Hajduk i inni. Po przywitaniu gości i uczestników zgromadzone osoby miały okazję obejrzeć ciekawy, pokazowy mecz rugby osób niepełnosprawnych na wózkach. Ekipy Siting Bulls, oraz Czerwone Buldogi pokazały wielką wolę rywalizacji i niesamowite umiejętności poruszania się na sportowych wózkach.
W dalszym planie imprezy przewidziany był koncert zespołu Miraż z Młodzieżowego Domu Kultury prowadzone przez Elżbietę Biskup. Następnie były występy zespołu ze Śląskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Raciborza, podopiecznych Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących i Słabosłyszących, dzieci z Przedszkola nr 24 z Oddz. Integracyjnym i Specjalnym, dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych z Raciborza i innych. Nie zabrakło też pokazu zapaśników stylu wolnego z klubu LKS Dąb Brzeźnica, pokazów ratownictwa jednostki Raciborskiej Straży Pożarnej, jak i artystów malujących ustami i stopami zrzeszonych w AMUN, którzy pod hasłem „malarstwo to moja pasja” wystawili ciekawe prace.
Podczas imprezy organizatorzy przedstawili osobom niepełnosprawnym rozwiązania techniczne ułatwiające im życie, a wszyscy chętni mogli nabyć artystyczne wyroby uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Ośrodku Pomocy Społecznej.
Emil Szwed