Intelekt, Dusza, Ciało = Jedność
Uczęszczający do Pszczyńskiej Akademii Sztuk Walki ponad sportową rywalizację stawiają styl życia skierowany zarówno na rozwój ciała, jak i ducha.
Szkoła z tradycjami
Raciborska sekcja PASW wielkimi krokami zbliża się do 20-lecia założenia klubu w naszym mieście. W ciągu wielu lat przewinęło się, już kilka tysięcy osób, a obecnie w treningach bierze udział ok. 80 ludzi.
Trenerzy raciborskiego klubu nie wymagają od swoich uczniów jedynie sprawności fizycznej, ale również starają się nauczać sprawności intelektualnej i wrażliwości duchowej. W sekcji będą przewidziane treningi dla grup dzieci w wieku od 5 do 7 lat. Kolejną grupą są dzieci w wieku od 7 do 12 lat, a treningi zamyka grupa młodzieży i dorosłych. – Główny nacisk kładziemy na sztuki walki. Stronimy od dużej rywalizacji sportowej, która zamyka się tylko do ćwiczeń fizycznych, a staramy się wydobywać z człowieka drzemiącą w nim energię, siły wewnętrzne, które przecież każdy z nas posiada – tłumaczy założyciel raciborskiej sekcji Krzysztof Drożniak. – Najczęściej ludzie taką energię wykorzystują w stanie zagrożenia, sytuacjach skrajnych. Jak wytłumaczyć przykładowo sytuację, gdy walące się drzewo, które zagraża dziecku, matka pod wpływem miłości, chęci ochrony potrafi wyzwolić z siebie niesamowitą energię pozwalającą jej podnieść tak ciężką rzecz, co w normalnych warunkach byłoby niemożliwe. To zjawisko zainteresowało w przeszłości mistrzów wschodnich sztuk walki, jak również nas. Dlaczego człowiek w pewnych sytuacjach jest w stanie dokonać z pozoru rzeczy niemożliwych? Cała nasza filozofia treningów opiera się na wewnętrznym przygotowaniu człowieka i możliwości wydobywania siły. Wielu mistrzów twierdzi, że jedynym czynnikiem mogącym wydobyć z nas tę energię jest miłość, chęć obrony ukochanej osoby. Dla niektórych ciężko jest mówić o takich sprawach. My jako trenerzy pokazujemy młodym naszą siłę, sportowe umiejętności, abyśmy byli dla nich przykładem. Przy takim podejściu, gdy stajemy się dla nich autorytetem, możemy kształtować ich postawę i światopogląd. Ja również tak zaczynałem, będąc młodym chłopcem. Początkowo chciałem się tylko nauczyć bić, ale dzięki mojemu instruktorowi zrozumiałem, że nie chodzi tylko o walkę, a o sztukę, pewien sposób bycia i znalezienia drogi życia – dodaje Krzysztof Drożniak.
Spróbować może każdy
Zawodnicy trenujący w PASW czerpią wiele ze wschodnich sztuk walki, jednak nie starają się naśladować wszystkiego. Raciborski założyciel klubu przyznaje, że Polacy posiadają wspaniałą religię, jak i tradycję. – Ważne, żeby młodzież ogólnie organizowała się w jakieś pozytywne grupy i zajmowała sobie pożytecznie czas. Jedną z takich form jest możliwość zapisania się do naszego klubu. Myślę, że rodzicie nie powinni mieć obaw co do treningów ich pociech u nas. Po pierwsze dużym plusem naszych treningów jest ruch, który dla młodego człowieka w erze komputerów jest niezbędny. Nawet zauważyliśmy, że rodzice dopingują swoje dzieci do ćwiczeń u nas. Po drugie stawiamy na wychowanie. Współpracujemy z rodzicami i szkołami. Nauczamy samoobrony i mądrego korzystania z nabytych umiejętności. Jednak, gdy zdarzało się, że ktoś chciał jakieś chwyty negatywnie wykorzystać np. w szkole, my się o tym dowiadujemy i stawiamy ultimatum, że gdy to się powtórzy, taka osoba ma na określony czas zakaz trenowania u nas, a dla dziecka, które lubi trenować, jest to największa kara.
Nauki w PASW skierowane są na rozładowanie negatywnej energii u młodego człowieka. Po dłuższym stażu treningowym młodych nie interesuje tylko rywalizacja sportowa, lecz umiejętność samoobrony i ciekawy temat sztuk walki – kończy Krzysztof Drożniak.
Zajęcia Pszczyńskiej Akademii Sztuk Walki w Raciborzu odbywają się:
Młodzież i dorośli: środa godz. 18:30 SP15, piątek godz. 18:30 Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niesłyszących i Słabosłyszących
Dzieci: środa i piątek godz. 17:00 Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Dla Niesłyszących i Słabosłyszących.
(asr)