Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 41 (860) Data wydania: 07.10.08

Nie wolno przewalcować

Spory o grunty pod budowę zbiornika mogą opóźnić jego powstanie.

Na spotkaniu z pełnomocnikiem ds. budowy Zbiornika Racibórz, Rafałem Jurkowlańcem (wojewoda dolnośląski), mówiono m.in. o wywłaszczeniach i zamianie gruntów. 1 października przebywał on z wizytą w starostwie.

Starosta raciborski Adam Hajduk stwierdził, że nie ma już gruntów zamiennych dla kolejnych wnioskujących, którzy mają oddać działki pod budowę zbiornika. Hajduk chce przekazywać ziemię zainteresowanym w myśl zasady „hektar za hektar” plus rekompensatę pieniężną w wartości obu gruntów. – Pseudoprawnicy utrudniają proces wywłaszczania. Mówią, że gospodarzom należy się 5 hektarów za jeden oraz wyceniają ziemię na 15 zł za metr kwadratowy – stwierdził starosta. Dodał, że tych, którzy nie zgadzają się oddać ziemi, można nawet i przez rok wzywać, a ich pełnomocnicy odwleką sprawę. Hajduk spytał wojewodę  o wynajęcie kancelarii prawnej do przyspieszenia wywłaszczeń. Jurkowlaniec nie był przekonany do pomysłu. – Cwani prawnicy i tak będą blokować – stwierdził.

– Mówimy tu, jak odsunąć prawników oraz o skutecznym wywłaszczeniu. My musimy rozmawiać z ludźmi, bo z nimi tu żyjemy. Usłyszeli kiedyś, że dostaną grunty zamienne. Nie wolno przewalcować gospodarzy wywłaszczeniami – apelował Leonard Fulneczek, dodając, że rolnicy nie zgodzą się na oddalone ziemie w Rudniku czy Czerwięcicach. Wójt ten (w jego gminie odbędzie się kolejne spotkanie w sprawie budowy zbiornika, w grudniu) optował, by zinwentaryzować wszystkie grunty zamienne i dokonać zamian zgodnie z oczekiwaniami rolników.

– Ludzie myślą, że skoro za autostradę czy zbiornik w Świnnej Porębie płacono 20 zł za metr kwadratowy, to przy zbiorniku nie może być jakiejś II kategorii traktowania – zauważył Czesław Burek, wójt Lubomi, gminy, gdzie powstanie największa część zbiornika.

(ma.w)