W skrócie - powiat raciborski
Miasto czerpie z dotacji
Fundusz Mikroprojektów Euroregionu Silesia przyznał dofinansowanie Urzędowi Miasta w Raciborzu na realizację projektu „Ścieżki rowerowe szansą na rozwój pogranicza raciborsko-opawskiego. Etap II”. Dotację uzyskały także placówki miejskie na projekty: SP 1 (Sport przez wieki i kraje), SP 15 (Rywalizujemy tylko na boisku), SP 18 (Razem bez granic – nauka, zabawa i sport), G2 (Jak Forman i Wajda – pierwsze kroki) i SP 4 (Gwiazda Betlejemska nad Europą).
Rura dotrze wszędzie
Radną Elżbietę Biskup zaniepokoiły zalegające od wielu dni liście w parku Jordanowskim. – Na całej połaci tworzą one liściasty dywan – opisała sytuację radna, zgłaszając problem na komisji oświaty. – PK sukcesywnie sprząta miasto z liści. Teraz spada ich mnóstwo, nie da się od razu wszystkich usunąć. Rura ssąca dotrze i na Stalmacha – obiecał Mirosław Lenk.
Pasy pod obcasy
Wiceprezydent Wojciech Krzyżek przyznał, że magistrat rozważa koncepcję wyłożenia płytami granitowymi części Rynku. – Taki pas powstałby przy punktach handlowych i gastronomicznych – wyjaśnia urzędnik. Do redakcji dociera wiele głosów niezadowolenia ze strony pań, które łamią obcasy na kostce brukowej, którą wyłożony jest Rynek i jego otoczenie.
Plac zabaw w parku Jordanowskim
– Czy w parku obok MDK nie można zrobić nowego placu zabaw, na wzór tego, jaki jest w parku im. Miasta Roth? – spytał na posiedzeniu komisji radny miejski Robert Myśliwy. – To dobry punkt, w tamtej okolicy nie ma placu zabaw. Obiecuję rozeznać temat. Ostatnio odnawiamy place służące odpoczynkowi, takie jak plac Wolności czy wkrótce plac Jagiełły, gdzie stanie rzeźba i mała fontanna – stwierdził M. Lenk.
Miasto kupi auto dla OSiR
W budżecie zarezerwowano już 60 tys. zł. Radni zdecydują o ich przekazaniu. – OSiR chce kupić nieduży osobowo-dostawczy samochód, w drodze przetargu – wyjaśniał radnym prezydent Lenk. OSiR używa obecnie do transportu traktor, który liczy sobie już 45 lat. Przewozi nim sprzęt między paroma obiektami, położonymi w różnych częściach miasta – w Oborze, przy ulicy Łąkowej i Zamkowej.
Odświeżamy promenadę
– Obserwuję negatywny odbiór remontu ulicy Długiej – stwierdził na posiedzeniu komisji radny Andrzej Sawicki. Mieszkańcy zgłosili mu pretensje, że kostki brukowej jest w mieście za dużo. Prezydent Mirosław Lenk spytał Sawickiego: – Wie pan, jak wygląda ulica Długa po deszczu? Kałuża za kałużą! Miejską promenadę musimy odświeżyć. Lenk dodał, że deptak nie będzie w pełni wyłożony kostką. – Środkiem Długiej pobiegnie pas z płyt granitowych o szerokości 1,40 m – poinformował prezydent.
Historyczna premiera
W listopadzie ukaże się książka Pawła Newerli pt. „Historia Raciborza i jego dzielnic”. Liczące 600 stron dzieło będzie pierwszym od ponad 100 lat kompleksowym opisem dziejów miasta. W książce pojawią się niepublikowane dotąd nigdzie fotografie. Pozycja zawiera przedmowę prezydenta Raciborza.
Wyremontują drogę do fabryki
Od skrzyżowania ulic 1 maja z Dąbrowszczaków ulica Łąkowa w kierunku Rafako zostanie wyremontowana przez Miasto. – Liczymy, że pozyskamy pieniądze z tzw. „Schetynówki”, rządowego programu na remonty dróg. Nabór projektów ma się odbyć jeszcze w tym roku – wyjaśnia wiceprezydent Raciborza Wojciech Krzyżek. Koszty remontu oszacowano na 300 tys. zł.
Orlik przy Budowlance
Starosta Adam Hajduk zapowiada budowę boiska ze sztuczną nawierzchnią przy Zespole Szkół Budowlanych i Rzemiosł Różnych w Raciborzu. – Projekt zrobimy w tym roku, w 2009 obiekt powstanie. Starania podjąłem, widząc, że Orlika da się stworzyć za milion złotych, jak w Pietrowicach Wielkich – mówi Hajduk. W planie na przyszły rok jest też stworzenie boiska wielofunkcyjnego (takiego jak w G2) przy ZSO nr 1.