Zawód przekazywany po kądzieli
Obchody jubileuszu miały miejsce 12 grudnia. O tym, że biblioteka ma się świetnie, przekonała jej dyrektorka Małgorzata Piastowska, która śpiewająco poprowadziła uroczystość.
Placówka powstała w listopadzie 1958 r., wtedy pod nazwą Gromadzka Biblioteka Publiczna, a mieściła się w kancelarii dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1. Jej pierwszym kierownikiem została Anna Kaszuba. Nowy lokal, o powierzchni 32 m kw., w którym mieściła się również świetlica, biblioteka otrzymała w 1963 r. Od 1973 r. nazwa placówki brzmi Gminna Biblioteka Publiczna. Podczas jej istnienia pojawiały się dylematy, czy pieniądze z budżetu przeznaczyć na zakup nowych książek, prenumeratę czasopism czy też na zakup węgla do ogrzania pomieszczenia. Z kolei starania o nowe pomieszczenie, na literaturę dziecięcą, zakończyły się sukcesem w 1978 r., w zamian za utworzenie żeńskiej drużyny ORMO. W 1986 r. kierownikiem biblioteki została Małgorzata Kaszuba, czyli obecna dyrektor Małgorzata Piastowska.
Od lat 90. biblioteka pełni nadzór nad ruchem kulturalnym, prowadząc również świetlicę, we wspólnym budynku przy ul. Strażackiej. – Przez długie lata istnienia biblioteka zaliczana była do wzorcowych i nadal zajmuje czołową lokatę w powiecie raciborskim – podkreśla dyrektorka Małgorzata Piastowska. Jubileusz był okazją do podziękowania zasłużonym pracownikom. Pani dyrektor ze wzruszeniem dziękowała Annie Kaszubie, wieloletniej kierowniczce placówki i swojej matce. – Okazało się, że mama, zakładając bibliotekę, była w ciąży ze mną. Być może dlatego moje życie tak się potoczyło – mówi z uśmiechem Małgorzata Piastowska. Podziękowania skierowano też do Czesławy Trybuś, inicjatorki powstania biblioteki w Nędzy, Ireny Kalemby, która od wielu lat prowadzi punkt w Szymocicach oraz Jolanty Kamińskiej, długoletniej instruktorki z ramienia biblioteki powiatowej. Dyplomy i nagrody, oczywiście książkowe, otrzymali również najbardziej zasłużeni i aktywni czytelnicy. Wójt Anna Iskała życzyła bibliotece, aby w dobie komputerów i różnorodności środków medialnych książka pozostawała najważniejsza oraz by gmina była łaskawa wobec placówki przy planowaniu budżetu.
Artystyczną oprawę uroczystości zapewniły zespoły działające przy świetlicy. Jednak największą niespodziankę organizatorzy zostawili na sam koniec uroczystości. Dyrektorka Małgorzata Piastowska zaśpiewała piosenkę „Ale to już było” Maryli Rodowicz, a na gitarach akompaniowali jej Waldemar Wiesner i Henryk Pielczyk. Po oficjalnej uroczystości wszyscy obecni czytelnicy zostali zaproszeni na pieczonego dzika.
(e.Ż)