Podatki bez tajemnic
– W bieżącym roku nie ma większych zmian w procesie rozliczenia – mówi Joanna Bahryj, zastępca naczelnika Urzędu Skarbowego w Raciborzu.
W tym roku kwota wolna od podatku (kwota do wysokości której nie występuje obowiązek podatkowy) wynosi 3088,68 zł. – Przypominam, że podatnik, który uzyskał dochody do tej kwoty, też musi złożyć zeznanie. Podatek nie będzie potrącany, a jeśli była pobrana zaliczka to zostania ona zwrócona. Za niezłożenie oświadczenia do 30 kwietnia Urząd może wyznaczyć karę pieniężną – tłumaczy Bahryj.
Drobny wyjątek w zeznaniu wolnym od podatku jest umowa zlecenie, gdzie uzyskuje się 20% koszty uzyskania przychodu i taki sam podatek. – W zeznaniu rocznym sumuje się wszystkie kwoty i jeżeli podatnik uzyska z takich umów przychody mniejsze niż 3088,68 zł pobrany podatek będzie zwrócony – wyjaśnia naczelnik.
Jakich błędów unikać
– Nagminnie w zeznaniach występuje niezgodność danych identyfikacyjnych. Podatnicy powinni pamiętać, że gdy np. zmieniają adres zamieszkania mają obowiązek złożyć załączniki aktualizacyjne. Załączniki mogą być złożone razem z rozliczeniem rocznym – przypomina Joanna Bahryj.
Inne z nieprawidłowości wynikają z błędów rachunkowych. Dlatego warto dwa razy sprawdzić, czy wszystkie obliczenia się zgadzają. Można skorzystać z programów do rozliczania na płytach CD, które dołączane są do gazet. – Podatnikom kłopoty sprawia też przekazanie 1% podatku na Organizacje Pożytku Publicznego – mówi naczelnik. – Jeżeli w danym roku nie ma należnego podatku (czyli wynosi on 0 zł), to nie można wnioskować o przekazanie kwoty. Trzeba pamiętać, że gdy ktoś mimo wszystko dokona zapisu, spowoduje to, że zeznanie będzie błędne – uczula Bahryj.
Dobroczyńcy powinni też uważnie wpisywać numer KRS, bo często nie zgadza się on z nazwą Organizacji. – W tym przypadku podatnik zostaje wzywany do wyjaśnienia, o którą organizację chodzi. Jest to niezbędne, by można było przekazać pieniądze – tłumaczy urzędniczka.
Rzadziej błędy trafiają się przy wpisywaniu składek na ubezpieczenie zdrowotne. – Zwracam jednak uwagę, że odpowiednią rubrykę wypełniamy już po wyliczeniu podatku należnego. Kwota składki nie może być większa od wysokości podatku – dodaje Bahryj.
Nowości
Dotyczą przede wszystkim przekazywana 1 % podatku OPP. – W formularzach zeznań pojawiła się dodatkowa rubryka, gdzie można podać dane osoby na rzecz której chcemy przekazać pieniądze – informuje Joanna Bahryj. – Trzeba jednak uważać, by nie wpisać tych informacji w miejsce nazwy OPP. Niewypełnienie dodatkowej rubryki sprawi, że organizacja nie będzie wiedziała, że chcemy przekazać nasz podatek właśnie na konkretną osobę – mówi.
Również od tego roku istnieje możliwość przekazania OPP naszych danych. – Wystarczy zaznaczyć właściwe pole na zeznaniu. Urząd przekaże Organizacji informacje od kogo i w jakiej wysokości jest wpłata – kończy urzędniczka.
Ela Gładkowska