Co nowego w rozliczeniach podatkowych?
Wydłużenie terminu, w którym istnieje możliwość przekazania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, dodatkowe możliwości skorzystania z ulg na dzieci oraz korzystne rozwiązania dla osób wracających z pracy za granicą, to niektóre zmiany.
Szansa na poprawkę
Rozliczenie podatkowe powinno trafić do Urzędu Skarbowego do 30 kwietnia. Jeśli okaże się, że ktoś zapomniał przekazać 1% podatku na działalność organizacji pożytku publicznego może to zrobić do końca czerwca. Oczywiście pieniądze zasilą konta wybranej organizacji tylko wtedy, gdy osoba rozliczająca się nie posiada zobowiązań wobec fiskusa, czyli zapłaciła podatek. – Zmiana ta oznacza, że pieniądze wpłyną do potrzebujących miesiąc później. Z drugiej strony może się okazać, że dzięki możliwości wnoszenia poprawek przekazane kwoty będą znacznie większe.
Ulga dla dorosłych dzieci
Wprowadzono także rozwiązania korzystne dla rodziców. Teraz z odliczeń (1173 zł na dziecko) mogą skorzystać także rodzice dzieci uczących się za granicą. W ubiegłym roku było to niemożliwe. Ponadto pieniądze mogą otrzymać także rodzice pobierający dodatek pielęgnacyjny, zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną z tytułu choroby dziecka. Uwaga – bez względu na wiek dziecka. Oznacza to, że nawet matka 50-letniego mężczyzny może otrzymać ulgę na dziecko.
Jedna metoda już nie jest aktualna
Urzędy Skarbowe mają także dobrą wiadomość dla osób, powracających z pracy za granicą. Do tej pory w różnych krajach stosowane są dwie odrębne metody obliczania podatku. To metoda proporcjonalna, stosowana m.in. w Holandii, Austrii i Belgii, która jest niekorzystna dla podatnika i metoda korzystniejsza, tzw. wyłączenia z progresją. – Obecnie osoby wracające z zagranicy mogą dokonać obliczeń podatku obiema metodami (bez względu na kraj, w którym pracowali), a wyliczona różnica będzie stanowiła ulgę, o którą pomniejszony zostanie podatek. Do tej pory każdy z podatników musiał sztywno stosować metodę, obowiązującą w danym kraju.
Nie zwlekaj
Pracownicy urzędów skarbowych apelują o jak najszybsze dokonywanie rozliczeń podatkowych. Pozwoli to na szybsze wypłacanie zwrotów osobom do tego uprawnionym i zmniejszy nawał pracy pracowników skarbówki. Warto zaznaczyć, że osoby, spodziewające się dopłaty do podatku mogą uiścić opłatę nawet w ostatnim dniu rozliczeniowym. Samo rozliczenie mogą natomiast złożyć już dzisiaj. Dostarczenie dokumentów nie oznacza konieczności uiszczenia wpłaty.
Rafał Jabłoński