Dopalacze mogą być groźniejsze od alkoholu
Organizatorami byli: Śląska Izba Aptekarska, Urząd Miasta Racibórz, ŚUTW, Podaj Rękę, Centrum Psychologiczne w Katowicach, Szkoła Podstawowa nr 4 w Raciborzu. Poruszono aspekt medyczny, psychologiczny, społeczny i etyczny. Udział w niej wzięli przedstawiciele oświaty, służb publicznych oraz raciborska młodzież.
Zgromadzonych przywitała wiceprezydent Ludmiła Nowacka oraz radny i prezes Śląskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Raciborzu Piotr Klima. Przybyli mogli zobaczyć premierę filmu „Dopalacze”, przygotowanego na zlecenie UM w Raciborzu. Przedstawia on historię zainteresowania środkami w Raciborzu od momentu pojawienia się sklepu „dopalacze.com” przy ul. Solnej. Krzysztof Czekaj dyrektor Zakładu Lecznictwa Odwykowego w Pławnowicach, apelował by młodzi ludzie uczyli radzić sobie z emocjami na trzeźwo. Bowiem żadnego rodzaju używki nie mogą być antidotum na problemy. Mało tego, ich częste zażywanie prowadzi do zaburzeń psychicznych. Andrzej Sobczak ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego – wydział farmaceutyczny zastanawiał się czy e-papierosy będą alternatywą dla palaczy? Poruszony przez Sobczaka temat budził wiele kontrowersji. Unia Europejska pracuje nad ustawą całkowitego zakazu palenia w miejscach publicznych, a e-papierosy mają w przyszłości zastąpić zwykłe. Referaty wygłosili dr Ewa Rudzka-Jasińska z Centrum Psychiatrii w Katowicach – Szopienicach oraz Jolanta Małecka-Wąsowicz z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Raciborzu.
Uczestnicy konferencji proszeni byli o wypełnienie anonimowej ankiety, przygotowanej przez Barbarę Sput. Wyniki mają pomóc organizatorom w odpowiedzi na pytanie czy konferencja jest odpowiednią formą edukacji o dopalaczach?
Izba Aptekarska zakłada, że przy współpracy z lokalnymi samorządami i organizacjami pozarządowymi podobne konferencje zostaną zorganizowane w Rybniku, Wodzisławiu Śl., Jastrzębiu, Gliwicach, Bytomiu, Katowicach, Sosnowcu, Bielsku-Białej, Tychach.
Justyna Langer