Utrwalone słowem i obrazem
„Działaj lokalnie” to konkurs grantowy realizowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych (w naszym regionie CRIS ma siedzibę w Rybniku). Celem konkursu jest aktywizowanie społeczności wokół lokalnych problemów, próba ich rozwiązywania oraz pobudzanie życiowych aspiracji mieszkańców małych miejscowości.
Tematyka projektu realizowanego przez ZSO dotyczyła tematów bliskich mieszkańcom wsi Bieńkowice i Bolesław. Wsie mają niezwykle bogatą obrzędowość, tradycję i zabytki architektury, dlatego postanowiono utrwalić przynajmniej część tego dziedzictwa. Zamierzeniem przedsięwzięcia było m.in.: zebranie okolicznych legend i podań, opracowanie ich i wydanie w formie broszury; przygotowanie prezentacji multimedialnych o ciekawych miejscach i publiczna prezentacja; zorganizowanie pleneru malarskiego utrwalającego ciekawe zakątki i zabytki; przedstawienie teatralne dla uczniów i innych mieszkańców wsi ukazujące bogactwo legend.
Na realizację projektu pod tytułem „Ocalmy od zapomnienia – utrwalmy słowem i obrazem” szkoła otrzymała dofinansowanie w kwocie 5 tys. zł.
Zaplanowane działania zostały w pełni wykonane. Dzieci świetnie bawiły się podczas pleneru malarskiego, że obecna na nim Katarzyna Wójcik – instruktor z Ogniska Plastycznego w Paczkowie zaprosiła ich do swojej placówki na warsztaty rzeźbiarskie. W zaciszu domowym trwały prace nad prezentacjami multimedialnymi oraz zbieranie legend. Ich efektem jest nie tylko namacalny dowód w postaci broszury prezentacji, ale – jak podkreślają sami uczniowie – nawiązał się dialog między najstarszym i najmłodszym pokoleniem, a to było podstawowym założeniem tego działania. Powstało sześć obszernych prezentacji multimedialnych: Bieńkowice – zabytki bliskie naszemu sercu (autorzy: Natalia Wiesner, Mateusz Cwik, Kamil Jambor); Magia bieńkowickiej kuźni (autorki: Karina Kilian, Karolina Libowska); Bolesław – miejsce wpisane w krzyże (autorzy: Judyta Zisch, Tomasz Bedrunka); Jak dawniej żyło się na wsi: od ziarenka do bochenka – czyli jak powstawał chleb, w bolesławskiej kuźni, inne urządzenia w gospodarstwie domowym (autorzy: Sonia Fraenzel, Mirela Stuchły, Mirela Buchcik, Marcin Lasak); Historia bolesławskiego młyna (autorki: Sonia Fraenzel, Mirela Stuchły); Nepomucki Raciborszczyzny (autorka: Karina Dziedzioch). Również najmłodsi mieszkańcy wsi mieli możliwość wykazania się i wzięli udział w konkursie plastycznym pt. „Bieńkowice, Bolesław – mój świat” i dzięki temu broszura ma piękne ilustracje.
(oprac. e)