Zabawa na stoku
Wzajemne kontakty pomiędzy Szkołą Podstawową nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi i Základní škola a Mateřská škola Vrchni 19 z Opawy odbywają się na różnych płaszczyznach. W ramach współpracy transgranicznej uczniowie obu placówek odwiedzają sąsiadujące ze sobą kraje. Celem drugiego spotkania w ramach wspólnego projektu „Sport przez wieki i kraje” było poznanie walorów turystycznych Javorovego Vrchu.
1 marca uczestnicy obozu wyjechali autobusem PKS w stronę Javorovego Vrchu. Na szczyt góry wciągnięci zostali koleją linową krzesełkową. Dzieci, które miały wypożyczony sprzęt, przymierzały buty narciarskie i uczyły się jak wpinać je do nart. Na górce dzieci podzielono na pięć grup: początkujący narciarze, początkujący snowboardziści, średniozaawansowani narciarze oraz zaawansowani narciarze i snowboardziści. Wraz z czeskimi instruktorami opiekunowie prowadzili zajęcia w poszczególnych grupach. Wieczorem wszyscy uczestnicy wraz z opiekunami spotykali się w świetlicy. Zapoznano dzieci z tygodniowym i dziennym planem dnia, sposobami konserwacji nart oraz bezpieczeństwem podczas zajęć na stoku i wyjść w góry. Na terenie schroniska znajdowało się wiele modeli starych nart i butów. Dzieci miały okazję zobaczyć jak zmieniła się budowa wiązań narciarskich.
Gaawansowane miały zajęcia na stoku czerwonym, a grupy początkujące na stoku niebieskim. Dziennie było ok. 5 godzin intensywnych zajęć oraz jednorazowo 3 godziny zajęć nocnych na oświetlonym stoku.
Dzięki wsparciu UE dzieci miały okazję przetestować snowboardy i Funcarvery (Extreme), tzn. specjalny model INLINE – bardzo krótkie narty o długości 100 cm i promieniu skrętu 6-10 m. Funcarvery były świetne do zabawy na przygotowanym płaskim stoku, do skoków i obrotów. Dzieciakom strasznie się podobały. Ciekawostką były również narty turowe, czyli krótsze i bardziej miękkie niż zjazdowe.
Uczestnicy obozu doskonale bawili się podczas wyścigu slalomem oraz na sankach. Atrakcją wyjazdu była wizyta w aquaparku w Fridku Mistku. Aby dotrzeć do autokarów zaparkowanych pod górą, cała międzynarodowa grupa pokonała pieszo, w śniegu, zielony szlak górski. Przez cały okres pobytu dopisywała piękna, zimowa pogoda. Dzięki wspólnym zajęciom integracyjnym uczniowie szkół partnerskich nawiązali nowe znajomości i mieli okazję pogłębiać te nawiązane w poprzednich latach, przełamywali również bariery językowe.
(oprac. e)