Niuanse po niemiecku
Przez pięć dni miłośnicy kina niemieckiego mieli prawdziwą ucztę. Od 22 do 27 marca 2009 w Domu Kultury Strzecha odbywała się impreza „niemieckie niuanse...deutsche details”. Tydzień Kina Niemieckiego, bo o nim mowa, odbył się już po raz ósmy.
Patronami tegorocznych dni filmowych są reżyser Andrzej Wajda oraz Michael Schmid-Ospach, prezes fundacji filmowej Filmstiftung Nordrhein-Westfalen. Tydzień kina niemieckiego organizowany jest w Polsce przez Związki Mniejszości Niemieckiej oraz w dużej mierze przez Instytut Stosunków Zagranicznych (ifa) ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec.
– Impreza kulturalna pod tytułem „...niemieckie niuanse...deutsche details” ma na celu ukazanie w dziełach młodej niemieckiej kinematografii żywego i wieloaspektowego obrazu Niemiec oraz zainteresowanie nim polskiego sąsiada. Poprzez Tydzień Kina Niemieckiego mniejszość niemiecka w Polsce chce również zwrócić większą uwagę na swoją działalność, a w szczególności na swą pracę w obszarach kultury i kształcenia – wyjaśnia Agnieszka Lasak, jedna z organizatorek. Racibórz nie był jedynym miastem, gdzie królowało niemieckie kino. Również w dziesięciu innych miastach Polski (m. in. Katowicach, Wrocławiu i Gdańsku) wyświetlane będą filmy związane z dwudziestą rocznicą upadku Muru Berlińskiego. Wszystkie filmy wyświetlane były w języku niemieckim z polskimi napisami. W celu przyciągnięcia jak najszerszej publiczności, oprócz najnowszych niemieckich filmów – „Listopadowe dziecko” i „Pod Czerwoną Kakadu”, wyświetlony został również film klasyki niemieckiego kina „Podzielone niebo” oraz film dokumentalny „Lenin dotarł tylko do Lüdenscheid”. Dla młodszych widzów przeznaczony był film „Nic więcej”, który może być również omawiany podczas zajęć lekcyjnych.
(acz)