W skrócie - powiat raciborski
Nauka należy się równo każdemu
Radny powiatowy Krzysztof Ciszek zainteresował się kształceniem integracyjnym na poziomie szkoły ponadgimnazjalnej. – Na gimnazjum rozwój niepełnosprawnego ucznia niestety się kończy, czy nie ma możliwości uruchomienia odpowiedniej klasy w którejś ze szkół podległych powiatowi? – spytał starostę. Adam Hajduk obiecał temat rozeznać, przypomniał jednak, że na taki cel trzeba pieniędzy, a powiat raciborski do najbogatszych nie należy.
Karetka dojeżdża na styk
O uruchomienie pododdziału pogotowia ratunkowego w Krzyżanowicach spytał na sesji radny Grzegorz Utracki. – Jak wojewoda znajdzie środki, to uruchomimy takowy. Pracujemy nad tym, by na krańcach powiatu karetka mogła przemieszczać się szybciej, bo dojeżdżamy często na styk. Możliwe też, że rejon ten przejmie pogotowie z Wodzisławia – odpowiedział Ryszard Rudnik, szef szpitala.
Nam się nie śpieszy
– Mamy wyremontować Zamek Piastowski dobrze, a nie szybko – tłumaczy starosta Adam Hajduk, odnosząc się do opóźnień w pracach nad zabytkiem. Wymiana dachu na budynku bramnym i konieczność wzmocnienia murów sprawiają, że remont nie skończy się przed jesienią. – Nie pracujemy pod presją czasu, na
1 maja się nie musimy sprężać – podkreśla starosta.
Stop dla auto-komisu przy Opawskiej
– Wiosną ulica Opawska zamienia się w auto-komis, bo stoi tu mnóstwo pojazdów z wywieszką, że są na sprzedaż. Często wiele godzin albo i cały dzień. Rozważamy ograniczenie takich praktyk – mówi prezydent Mirosław Lenk, który chce na Opawskiej wprowadzić strefę ograniczonego postoju, taką, jaka istnieje pod magistratem. Można tu bez opłat postawić auto na godzinę, którą odmierza specjalna karta wydawana w Urzędzie Miasta.
Zbliża się remont remizy w Sudole
Magistrat wyłonił autorów dokumentacji na inwestycję w dzielnicy Raciborza. Obiekt, z którego korzystają strażacy ochotnicy, jak i tutejsi mieszkańcy (imprezy okolicznościowe, wesela), przejdzie termomodernizację. Część dokumentów projektowych sporządzi firma Profil z Gliwic za 2640 zł, a resztę przygotuje raciborski Archidom w cenie 7930 zł. Obie oferty wybrano w przetargu.
Miasto targuje się o ceny
Samorząd ogłosił kilka przetargów, które rozstrzygną się w drugiej połowie kwietnia. Dotyczą m.in. remontu ulicy Kobylskiej wraz z budową ciągu pieszo-jezdnego; modernizacji ulicy Urbana; wymiany alejek w parku kpt. Franciszka Stala (przy kolei) i zieleńca naprzeciw sądu, a także adaptacji pod lokale socjalne budynku przy ulicy Kozielskiej 92.
Piątka z papieżem za patrona
Gimnazjum nr 5 w Raciborzu przy ulicy Opawskiej będzie nosiło imię Jana Pawła II, na co przystali raciborscy radni. W mieście pozostanie tylko jedno bezimienne gimnazjum – jedynka przy ulicy Kasprowicza. – O koszty zmiany nazwy szkoły spytał na ostatniej komisji budżetu radny Marian Sawicki. – Prawie żadne, jeśli już, to tylko wymiana paru pieczątek i tabliczek – wyjaśnił prezydent Mirosław Lenk.
Przyjdź i pogadaj z radnym
W każdy poniedziałek radni miejscy dyżurują w Urzędzie Miasta. Między godz. 15.00 a 16.00 przyjmują mieszkańców w Biurze Rady
(I piętro, pokój nr 106). 20 kwietnia dyżur będzie pełnić Franciszek Mandrysz, radny koalicji rządzącej w mieście, a tydzień później
27 kwietnia – Robert Myśliwy, rajca niezależny. W pierwszy poniedziałek miesiąca radni dyżurują osobno, w swoich okręgach.
Dokumenty w drodze
W maju ma być ogłoszony przetarg na dokumentację Aquaparku w OSiR; zamówienie na projekt skateparku na terenie ośrodka też już złożono; prezydent podpisał przed świętami ogłoszenie o przetargu na dokumentację miejskiego monitoringu – to kolejny etap realizacji trzech, zaplanowanych na ten rok inwestycji samorządu miejskiego.