Środowisko czeka także na nas
– Do tej pory podejmowaliśmy działania ekologiczne we współpracy z miastem. Teraz chcielibyśmy samodzielnie zainicjować współpracę z WFOŚ-em na rzecz pomocy naszym firmom, głównie na płaszczyźnie ekologicznej– powiedział nam Stanisław Biel, prezes zarządu Raciborskiej Izby Gospodarczej. Dodał, że ma nadzieję na obustronne korzyści. – Fundusz pomógłby nam, a my w zamian możemy promować jego działalność – spodziewa się prezes Biel.
Póki co, trudno jednak mówić o konkretach, gdyż szef Raciborskiej Izby dopiero zamierza spotkać się z przdestawicielami WFOŚ-u. – Chciałem pojechać na zorganizowane przez fundusz spotkanie przedstawicieli Izb Przemysłowo-Gospodarczych działających w województwie śląskim, ale niestety z powodów rodzinnych w ostatniej chwili musiałem zrezygnować – wyjaśnia prezes Stanisław Biel.
Raciborska Izba Gospodarcza zrzesza około 60 przedsiębiorców.
Więcej na wodę pitną
Kilka dni temu szefowie śląskich izb spotkali się z Gabrielą Lenartowicz, prezesem zarządu funduszu, oraz zastępcą – Andrzejem Koniecznym. Była to kolejna okazja do konsultacji ze środowiskami gospodarczymi przyszłorocznej listy priorytetów przedsięwzięć do dofinansowania ze środków funduszu oraz zasad i kryteriów stosowanych przy wspieraniu działań proekologicznych. Jakie najistotniejsze zmiany spodziewane są w 2010 roku? Prezes Gabriela Lenartowicz mówiła m.in. o zwiększeniu dofinansowywania strategicznych rozwiązań dla śląskiej aglomeracji dotyczących poprawy jakości wody pitnej i szansach na wspieranie finansowania gminnych programów energetycznych wykorzystujących w lokalnych społecznościach możliwości odnawialnych źródeł energii. Planowane jest także podjęcie działań, które zmobilizują samorządy do większej aktywności w zakresie rewitalizacji terenów poprzemysłowych. Zapowiadana jest również pomoc gminom przy zakupie autobusów z napędem hybrydowym.
Chcą swtorzyć klaster
Podczas spotkania w funduszu prezesi izb prezentowali oczekiwania środowisk działaczy gospodarczych. Zwracali uwagę na potrzeby wspierania finansowego nowych zadań, które pojawiły się ostatnio w gospodarczych realiach. Dotyczy to np. najnowszych metod zagospodarowania i wykorzystania energetycznego odpadów oraz potrzeby dofinansowywania innych sposobów walki z hałasem niż tylko związanych z budową ekranów dźwiękochłonnych.
Przedstawiciele śląskich środowisk gospodarczych zapowiedzieli podjęcie starań na rzecz utworzenia w województwie śląskim organizacji gospodarczej w postaci klastra środowiskowego na rzecz inspirowania i opracowania kompleksowych projektów zagospodarowywania zdegradowanych terenów poprzemysłowych.
Przysyłajcie maile
Gabriela Lenartowicz zachęcała uczestników spotkania, aby opinie i sygnały płynące ze środowisk gospodarczych zgłaszać do funduszu także poza organizowanymi konsultacjami, na przykład za pomocą Internetu. Wszystkie one bowiem służą temu, aby tworzona lista zasad i kryteriów udzielania pomocy finansowej była skutecznym instrumentem dofinansowywania przedsięwzięć proekologicznych w województwie śląskim. Także dla izb.
(oprac. izis)