Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 10 (934) Data wydania: 09.03.10

Okrągły stół nad Studzienną

Ministerstwo Edukacji wyklucza istnienie szkoły dwujęzycznej w Studziennej w obecnej formie. Konieczna jest zmiana w nazwie placówki. W tej sprawie odbyło się spotkanie w magistracie,  z udziałem mieszkańców dzielnicy, w tym radnych.
Rozmowom towarzyszyły emocje, były nawet zapowiedzi, że bez Mniejszości Niemieckiej nastąpi kres działalności szkoły, ale finał przyniósł porozumienie. Najważniejsze, że nie stracą uczniowie.
 
SP 5 w Studziennej od 2006 jest jedyną w mieście podstawówką z ofertą dwujęzyczną. W klasach 1–3 wszystkie przedmioty nauczane są w języku polskim i niemieckim, w klasach starszych taka edukacja odbywa się z dwóch przedmiotów. Miejscowa społeczność w ten sposób obroniła byt placówki, nad którą zebrały się ciemne chmury i zamierzano ją likwidować.
 
Dalszy rozwój placówki wymagał wprowadzenia większej liczby godzin języka niemieckiego. Za pośrednictwem urzędu miasta pismo w tej sprawie przesłano do Ministerstwa Edukacji. Resort wskazał, że przepisy oświatowe nie zezwalają na prowadzenie szkoły nadal w obecnym kształcie. To samo stanowisko zajął Kurator Oświaty. – Dwujęzyczne szkoły przestaną istnieć w całym kraju. Zmienią się w placówki dla mniejszości narodowych – to wnioski z pism nadesłanych przez MEN i kuratorium.
 
Stanęli przed wyborem
 
By działać w zgodzie z prawem i nie narażać dyrektora SP 5 Jana Goldmana na utarczki z prawnikami wojewody,  który mógłby nawet zamknąć szkołę, w magistracie wypracowano dwa rozwiązania i przedstawiono je delegacji ze Studziennej. Pierwsze nadaje „piątce” status szkoły dwujęzycznej dla Mniejszości Niemieckiej. Wówczas przestaje ona być placówką z obwodem w Studziennej i szuka uczniów po całym Raciborzu i dalej. Oznacza to, że dzieci z dzielnicy nie będą musiały obowiązkowo pójść do SP 5, bo jej obwód przejmie SP 18 i tam będą kierowane. Formalności przepisania dziecka z powrotem do Studziennej mogą zniechęcić niejednego rodzica. – Groźba likwidacji w ten sposób się przyspieszy – skomentował radny Eugeniusz Wyglenda.
 
Drugi model przewiduje rezygnację z nazwy „dwujęzyczna” czy „z oddziałami dwujęzycznymi”. Rozszerzony program nauczania w języku niemieckim można tu jednak realizować, zmieniając pod tym kątem status placówki. Czuwałaby nad tym np. Rada Szkoły, której w Studziennej jeszcze nie ma.
 
W obu przypadkach uczeń nie traci, ale w drugim finansowy uszczerbek poniesie nauczyciel. Będzie zarabiał o 10% mniej, bo tyle wynosi dodatek z tytułu pracy w szkole dwujęzycznej w Raciborzu. – Jak nauczyciel nie dostanie pieniędzy za pracę, to nie będzie jej wykonywał. Wiem, bo mam w rodzinie nauczycieli – przekonywała Urszula Lamla z Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców. – Nie chcemy by tracili na tym nauczyciele – oponowała Mariola Figura z Rady Rodziców. Wyraziła też obawę, by nie zawężać działania SP 5 przez zaszufladkowanie jej jako placówki skierowanej do Mniejszości.
 
Kółka to nie lekcje
 
Uczestnicy spotkania przychylili się do opcji z rozszerzeniem statutu SP 5, kosztem rezygnacji z nazwy „dwujęzyczna”. Ustalono też, że od 8 marca liczba godzin języka niemieckiego będzie taka jak wcześniej, tzn. 3 „ustawowe” oraz dodatkowe 2 „gminne”. W związku ze stanowiskiem ministerialnym w sprawie Studziennej w siatce godzinowej placówki wprowadzono korekty dzieląc godziny języka niemieckiego na lekcyjne i kółka. – A do kółek dzieci nie zmusimy – żalili się rodzice obecni w magistracie. Wskazywali też na brak informacji o zmianach w szkole ze strony dyrekcji i urzędników. – Nastąpił kryzys zaufania – wskazał radny Wałach. Wiceprezydent Ludmiła Nowacka tłumaczyła, że spotkanie zorganizowano by rozwiać wątpliwości na temat przyszłości SP 5. – Debatujemy jedynie nad jej przyszłą formułą. Na pewno nie zamierzamy zamykać szkoły. Inwestujemy w nią w tym roku 400 tys. zł, chcemy stworzyć tam prężną bibliotekę i świetlicę środowiskową – zapowiedziała.
 
Pod koniec spotkania Nowacka zadeklarowała też, że będzie starała się o wprowadzenie w regulaminie wynagradzania nauczycieli w mieście dodatku za nauczanie w szkole kształcącej w dwóch językach. To efekt prośby Huberta Kołodzieja ze Związku Niemieckich Stowarzyszeń, który podał przykład z Opolszczyzny, gdzie takie dodatki sięgają 20–25% procent nauczycielskiej wypłaty.
 
Mariusz Weidner