Warto skorzystać z pomocy
Mieszkańcy Raciborza mogą liczyć na dofinansowanie przy zakupie kotła centralnego ogrzewania lub instalacji solarnej. Wszystko w ramach realizacji przez Urząd Miasta programu ograniczenia niskiej emisji.
Starania o czyste powietrze rozpoczęły się jeszcze w 1998 roku. Wtedy modernizację systemów ogrzewania finansowano ze środków gminnego funduszu ochrony środowiska, który od 2010 roku uległ likwidacji. Od 2007 wprowadzono program ograniczenia niskiej emisji, dzięki pożyczce pozyskanej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Pierwszy etap trwał trzy lata. W sumie od 2007 do 2009 roku udało się zmodernizować 200 kotłowni w budynkach jednorodzinnych. Najwięcej osób, bo aż 168, zdecydowało się na montaż pieców retortowych. Ogromną popularnością cieszyły się także wprowadzone w 2009 roku dotacje z gminnego funduszu ochrony środowiska do instalacji systemów solarnych. Skorzystało z nich 69 osób.
– Zainteresowanie mieszkańców było duże, dlatego podjęliśmy decyzję o kontynuacji programu. Druga edycja potrwa od 2010 do 2012 roku – mówi Zdzisława Sośnierz, naczelniczka Wydziału Ochrony Środowiska w raciborskim magistracie.
Urzędnicy zaplanowali na ten cel środki z miejskiego budżetu i finanse pozyskane z kolejnej pożyczki z WFOŚ. Zakres drugiej edycji programu będzie jednak nieco mniejszy. W ciągu trzech lat miasto planuje dołożyć do wymiany 120 kotłów i montażu 150 instalacji solarnych. Zgodnie z założeniami programu dofinansowanie do wymiany źródła ciepła wyniesie do 60 proc. wartości zadania, jednak nie więcej niż 7 tys. zł. Na montaż instalacji solarnej mieszkaniec może dostać do 40 proc. wartości inwestycji nie więcej jednak niż 6 tys. zł.
Z analizy poprzedniej edycji programu wynika , że wzrasta zainteresowanie montażem pieców gazowych.
– Prawdopodobnie wynika to z faktu, że wystąpiły problemy z zakupem paliwa do kotłów retortowych i ludzie się zniechęcili. Poza tym ceny ekogroszku bardzo szybko rosły. Wciąż jednak ogrzewanie kotłem retortowym jest tańsze niż gazowym – dodaje naczelniczka.
Lista chętnych do skorzystania z dofinansowań w tym roku nie jest jeszcze zamknięta. Wciąż przyjmowane są zgłoszenia, niemniej jednak termin uruchomienia programu jest ściśle uzależniony od pozytywnego rozpatrzenia wniosku złożonego przez miasto w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
(j.sp)