Burza mózgów nad projektem
Jako jedyni w tym roku otrzymali nagrodę w kategorii „Budynki wielomieszkaniowe o powierzchni użytkowej powyżej 1500 m2”.
Co robią zarządcy aby zdobyć zaufanie mieszkańców i wspólnot? O niuansach współpracy nad remontami opowiada Dawid Budek, przedstawiciel firmy Domestica.
– Do konkursu na elewację przygotowujemy się naprawdę przez 2 lata. Najpierw zabiegamy o dotację z Banku Gospodarki Krajowej na docieplenie. To długa procedura. Gdy nam się to uda staramy się prowadzić remont elewacji tak, aby mieć szanse w konkursie Urzędu Miasta – tłumaczy Budek. Zarządca namówił wspólnotę mieszkaniową, z którą współpracuje, na większy wydatek związany z remontem. – Koszt ten często się zwraca, gdyż droższe i lepsze materiały są trwalsze. Ma to również wpływ na efekt końcowy, a co za tym idzie na ewentualne nagrody – tłumaczy Dawid Budek. Mieszkańcy po odnowieniu elewacji mogą się pochwalić również zupełnie nowymi balkonami. – Był to pomysł na poprawę wizerunku ściany, na której nie było innej możliwości urozmaicenia wzoru. Nie słyszałem, żeby komuś się nie podobało – dodał, wskazując głową na szare balustrady balkonów w budynku obok.
Przy projektowaniu i wykonawstwie biorą udział sprawdzone firmy. Projekt elewacji to dzieło projektanta ale... – Nad projektem jest zawsze burza mózgów. Zarówno zarząd, przedstawiciele mieszkańców jaki wykonawca często mają coś do dodania. Przy każdym projekcie staramy się dojść do kompromisu. Nagrody świadczą o tym, że chyba warto – wyjaśnia. Zdaniem Dawida Budka nagrody polepszają również kontakt między zarządem a mieszkańcami.
Pieniądze z konkursu nie trafiają do zarządcy, lecz do wspólnot. – Jestem przekonany, że wykorzystają je na dalsze remonty lub inwestycje w swój dom – dodaje Budek. Dom przy ul. Opawskiej zajął w tym roku II miejsce w swojej kategorii. Właściciele otrzymali nagrodę w wysokości 40 tys. zł. Domestica, reprezentując inną wspólnotę, w zeszłorocznej edycji konkursu zajęła I miejsce.
(woj)