15 punktów w konkursie piękności
W przyszłym roku kolejna edycja konkursu na najładniej odnowioną elewację. Wiceprezydent Raciborza podpowiada co zrobić aby wygrać.
Szanse na nagrodę pieniężna ma niemal każdy. Od dużych przedsięwzięć po remonty domków jednorodzinnych. Pula nagród to 200 tys. zł.
Trzy kryteria oceny
– W drugiej edycji konkursu wprowadziliśmy kilka istotnych zmian. W ocenie końcowej najważniejszy jest wygląd ogólny i wrażenie w kontekście otaczającej przestrzeni. W tym kryterium możemy przyznać do 10 punktów. Pod uwagę bierzemy także rodzaj i jakość wykorzystanych materiałów. Tu można zdobyć dodatkowe 3 punkty. Ostatnim kryterium oceny jest zastosowanie rozwiązań energooszczędnych, to np. docieplenia lub wymiana okien. Za to przyznajemy do 2 punktów – tłumaczy Wojciech Krzyżek, wiceprezydent Raciborza i przewodniczący komisji konkursu.
Poza wiceprezydentem w skład komisji weszli: radni Henryk Majnusz i Marian Gawliczek, miejski konserwator budynków Joanna Muszała-Ciałowicz oraz naczelnik wydziału inwestycji i urbanistyki Mariola Isańska-Matela. Wśród komisji nie ma przedstawicieli zarządów budynków, organizatorzy chcą zachować 100% obiektywizm.
Rady i niuanse
W 2010 roku było mniej zgłoszeń niż się spodziewano. Kandydatów było siedmiu, z czego jeden się nie zakwalifikował, gdyż odnowił tylko część elewacji. Reszta dostała nagrody. – Zaznaczam, że od tego roku, regulamin konkursu umożliwia nam nie przyznanie nagrody nawet gdy będzie tylko jedno zgłoszenie. Największą szasę na wygraną mają ci, którzy zadbają o estetykę i odpowiedni dobór kolorów. To jest konkurs piękności. Osoby prywatne zachęcam do porad projektantów, którzy mogą nas zaskoczyć celnymi uwagami – dodał Krzyżek.
Wiceprezydent jest z wykształcenia architektem. Powiedział, że komisja patrzy przychylniej gdy kolorystyka elewacji jest dobrana do charakteru obiektu i jego otoczenia. Np. stare budynki lepiej wyglądają ubrane w stonowane barwy.
Konkurs Urzędu Miasta ma zmobilizować i zachęcić właścicieli budynków mieszkalnych do odnowy ich wizerunku. Pod uwagę nie są brane nowe domy, ale te które wymagały remontu. W przyszłym roku miasto chce jeszcze bardziej promować konkurs, licząc na więcej odnowionych ścian. Trzecia kategoria konkursu dotyczy budynków jednorodzinnych, szansę na nagrodę mają więc wszyscy.
– Jeśli ktoś miałby uwagi do naszej inicjatywy, można je wnieść do końca roku. A wszystkich chętnych zapraszamy do udziału w konkursie – zakończył Wojciech Krzyżek.
(woj)