Kozackie zdrowie
30 lipca odbyło się uroczyste podpisanie memorandum. To wstępna umowa pomiędzy powiatem raciborskim a miastem Komsomolsk. Głównymi platformami współpracy mają być wspólne działania kulturalne i sportowe. Jeśli chodzi o gospodarkę, nie ma wielkiego pola manewru.
Na otwartym spotkaniu poprzedzającym podpisanie dokumentu, Adam Hajduk, starosta raciborski wprowadził wszystkich w niuanse i charakter zamierzonej współpracy. W życzliwym świetle przedstawił nowych partnerów oraz ich miasto. – Komsomolsk to powiat grodzki, w którym mieszka zbliżona do Raciborza liczba mieszkańców. Miasto powstało około 50 lat temu nad Dnieprem, w oparciu o kombinat metalurgiczny – mówił. – Wcale nie jest jak na Śląsku, to ładne zielone miasto – dodał starosta. W odpowiedzi Nelya Karpets, sekretarz Rady Miasta Komsomolsk, w znacznie dłuższym przemówieniu chwaliła osiągnięcia naszych samorządowców. Jej słowa przekładał na polski tłumacz. Podczas wizyty trwającej od 29 lipca, pani sekretarz wraz Andrii Melnikiem, prezesem Stowarzyszenia Promocji Międzynarodowego Biznesu i Rozwoju w Mieście Kremenczuk, zwiedzali i poznawali nasz powiat. Towarzyszący im Adam Hajduk wprowadzał delegację w szczegóły zarządzania oraz organizacji powiatu. – Zaimponowała nam strategia waszej administracji oraz wprowadzania nowych technologii. Ważnym wskaźnikiem jakości pracy powiatu jest podejście do osób niepełnosprawnych – mówiła Nelya Karpets, zauważając że uśmiechnięte twarze przechodniów również wywarły na niej wrażenie.
Po tych uprzejmościach nastąpiło podpisanie memorandum. Jego sygnatariusze Adam Hajduk oraz Nelya Karpets wręczyli sobie oficjalne prezenty. Były to herby i flagi, a także obraz. Starosta zapowiedział, że ozdobią one ściany remontowanego zamku.
Podczas konferencji prasowej Adam Hajduk mówił, że współpraca będzie służyć najbardziej młodzieży. Jeśli miejscowi przedsiębiorcy, podobnie jak przy partnerstwie z Powiatem Märkischer, znajdą płaszczyznę współpracy, to też będzie dobrze. – W Komsomolsku większość ludzi, około 8 tys. osób, utrzymuje się z pracy w kombinacie hutniczym. To podstawa gospodarki i budżetu naszego miasta. Poza tym funkcjonuje przemysł dziewiarski. Rolnictwa w Komsomolsku nie ma – scharakteryzowała swoje miasto Nelya Karpets. Udział przedsiębiorców w partnerstwie będzie jednak nieunikniony. – Projekty kulturalne muszą mieć wsparcie biznesu – wyjaśnił Andrii Melnik.
We wrześniu delegacja z Raciborza udaje się na rewizytę do Komsomolska. Ma to być kolejny krok do podpisania partnerstwa z Ukraińcami. Nelya Karpets na koniec podziękowała za miłe przyjęcie i życzyła wszystkim mieszkańcom naszego powiatu kozackiego zdrowia.
(woj)