Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 32 (951) Data wydania: 10.08.10

100 życzeń na godzinę

Każdy kto ma trochę cierpliwości i nie musi rano wstawać, może skorzystać z niecodziennego widoku na nieboskłonach.

W nocy z 12 na 13 sierpnia, jak informują naukowcy z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie, na niebie będzie można zaobserwować największe natężenie spadających meteorów.
Chodzi o perseidy, które co roku przecinają się z orbitą ziemską w wakacyjne dni. Są jednym z najbardziej znanych rojów meteorów. Zaczynają się pojawiać na niebie w połowie lipca i spadają w atmosferę niemal do końca sierpnia. Zaobserwować je można w bezchmurne noce. Najlepiej z dala od sztucznego światła i łuny oświetlenia miejskiego. Nieuzbrojone oko, gdy dostosuje się do ciemności, o wiele łatwiej dostrzeże popularnie zwane, spadające gwiazdy. Tegoroczne maksimum jest o tyle korzystne, iż światło Księżyca będzie w te noce bardzo słabe. Pełnia wypada 24 sierpnia.
Najwięcej perseidów zaobserwujemy w rejonie nieba, znajdującego się około 25 stopni nad północno-wschodnim horyzontem. Stąd wybiega ich radiant, czyli punkt na niebie, w którym przecinają się wstęgi meteorów. Perseidy są widoczne z Ziemi na tle gwiazdozbioru Perseusza, w pobliżu gwiazdy Persei. Mówiąc prościej, szukaj ich po przeciwnej stronie dyszla Dużego Wozu. Jak zapowiadają astronomowie, punkt kulminacyjny roju będzie miał miejsce miedzy 2.00 a 4.00 godz. w piątek 13 sierpnia. Ich liczba sięgnie wtedy blisko stu meteorów na godzinę.
Meteory powstają w wyniku rozpadu komet lub asteroid (planetek), po czym obiegają Słońce po eliptycznych orbitach. Meteory lecą z prędkością nawet 70 km na sekundę. Gdy zderzają się z górną warstwą ziemskiej atmosfery, rozgrzewają się w wyniku tarcia i płonąc tworzą na niebie jasne smugi. Przesąd mówi, że widząc spadającą gwiazdę należy pomyśleć życzenie.
Ci, którzy przegapią rój perseid, poczekają na następny cały rok. W tym czasie można nocami wpatrywać się w Księżyc. Pomimo 384403 km odległości od Ziemi, już dzięki zwykłej lornetce czy lunecie łatwo dostrzec nierówną powierzchnię naszego satelity. Największy krater Księżyca, Arystoteles, ma 87 km średnicy.

(woj)