Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 32 (951) Data wydania: 10.08.10

Tam, gdzie rośnie dużo chrzanu...

Krzanowice obchodzą w tym roku 745 rocznicę powstania miasta.

Prawa miejskie nadał Krzanowicom król czeski Ottokar II w 1265 r. Pierwszą wzmiankę o tym, że czeski władca przez nadanie praw podnosi miejscowość do rangi osady miejskiej można znaleźć w dokumencie z 3 lutego 1265 r. Wg mieszkańców Krzanowic nazwa ich miejscowości pochodzi od rosnącego na tych terenach w dużej ilości chrzanu, nazywanego też „krzanem”. Zdaniem historyków natomiast, nazwa wywodzi się od imienia założyciela osady – Krzana, które to imię często jest spotykane na terenie zachodniej Słowiańszczyzny.

Córkę ułaskawiono

Herb gminy Krzanowice to złoty miecz zwrócony ostrzem do dołu, nad nim złota korona, a wszystko to na tle czerwonej tarczy. – Legenda głosi, że córka ówczesnego władcy prowadziła bardzo wesoły tryb życia i została za to skazana na śmierć przez ścięcie mieczem. W trakcie wykonywania egzekucji miecz się złamał i doszło do tego, że ostatecznie została ułaskawiona. Widocznie stąd ten miecz w maszym herbie – wyjaśnia Manfred Abrahamczyk, burmistrz Krzanowic.

Przydałobysię muzeum

Jako że Krzanowice przez wiele czasu należały do Czech i Moraw, sporo dokumentów, dotyczących tej miejscowości, rozsianych jest po archiwach czeskich w Opawie, Ołomuńcu i Pradze. Część można również znaleźć w raciborskim muzeum. – Chcielibyśmy w przyszłości utworzyć muzeum, w którym swoje miejsce znalazłyby wszystki pamiątki związane z Krzanowicami. Jest wiele takich rzeczy w rękach prywatnych mieszkańców czy instytucji. Istnieje wiele starych dokumentów z pieczęciami i na pewno warto pomyśleć o stworzeniu muzeum, ale to na razie odległe plany. Skupiamy się na bieżących inwestycjach – dodaje burmistrz.

Znowu wieś

Po 1945 r. Krzanowice z powrotem zostały nazwane wsią. – Staraliśmy się o przywrócenie praw miejskich, ale pierwsza decyzja była negatywna. Urzędnicy z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych uznali, że w granicach miejscowości znajduje się zbyt duży procent gruntów rolnych. Wtedy wydzieliliśmy geodezyjnie grunty rolne od terenów zabudowanych i w grudniu 2000 r. udało się otrzymać pozytywną decyzję. 1 stycznia 2001 r. Krzanowice ponownie uzyskały status miasta – mówi burmistrz.

Zwalczają bariery

Od tej pory co roku odbywają się tu Dni Krzanowic. Miasto może się pochwalić takimi zabytkami jak: kościół św. Mikołaja z XVII w., zachowały się też fragmenty murów otaczających miejscowość, kościół św. Wacława, kapliczki św. Jana i św. Jana Nepomucena oraz kolumna Maryjna na rynku w Krzanowicach. Krzanowice współpracują z ukraińskim Rohatyniem, Liptowską Porubką na Słowacji, czeską Kuchelną i Strachowicami oraz niemieckim Salzbergen. – Naszym celem jest zwalczyć wszelkiego rodzaju bariery komunikacyjne. Mamy już drogi do Strachowic i Kuchelnej, została nam droga na Rochow – informuje burmistrz Abrahamczyk.

(e.Ż)

Autorka skorzystała z publikacji „Krzanowice i okolice. Monografia gminy” pod. red. Norberta Miki