Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 33 (952) Data wydania: 17.08.10

Bida-zupa, która trafiła do restauracji

Wodzionka była kiedyś jedną z najpopularniejszych śląskich potraw. Do dziś zupę tę można zamawiać w niektórych polskich i czeskich restauracjach.

Wodzionka, znana także na Górnym Śląsku jako broutzupa, popularna była z kilku powodów. Głównie dlatego, że była tania i zdrowa. – To taka bida-zupa. Sporządzało się ją po to, by nie marnować chleba, gdyż był traktowany z dużym szacunkiem. Nawet stary chleb nie mógł się zmarnować – mówi Julita Ćwikła etnograf z raciborskiego muzeum. Dodaje, że geneza broutzupy nie jest znana. Wiadomo jednak, że potrawa ta znana była już w XIX w. – Wtedy dominowały zawiesiste zupy-breje, na zakwasach, wodzionka jednak też jest wymieniana. Jadało się ją głównie na wsiach. Starsi ludzie wspominają, że znana jest im z dzieciństwa. Wodzionkę sporządzało się z tego, co kto miał. Był to bardzo prosty posiłek, bo też jedzenie było kiedyś mniej urozmaicone. Jadło się potrawy bardziej monotonne, niewiele mięsa. Do wodzionki też nie dodawało się mięsa, ewentualnie skwarki, ale rzadko – dodaje etnograf.
Wodzionka znana jest do tej pory, choć nie cieszy się już taką popularnością. Dziś nie jest już traktowana jako synonim biedy i postne, przednówkowe danie śniadaniowe. Można ją zamawiać w niektórych polskich i czeskich restauracjach. Wodzionka 15 lutego 2007 r. została wpisana na listę produktów tradycyjnych województwa śląskiego.

(e.Ż)

Przepis na wodzionkę (broutzupę)
Głównym składnikiem tej zupy jest czerstwy chleb, który należy pokroić w kostkę. W zależności od smaku wciska się czosnek. Do tego dodaje się łyżkę smalcu lub masła, ewentualnie skwarki. Całość zalewa się wrzątkiem i doprawia do smaku solą albo wegetą.